Evo što se događa tijelu ako ne spavamo osam dana

Foto: Shutterstock

VEĆINA nas barem je jednom ostala budna čitavu noć, ali posljedice su bile takve da smo brzo požalili zbog te odluke. Ali što se događa ako ostanemo budni 200 sati ili osam dana? To je još u siječnju 1959. odlučio doznati njujorški DJ Peter Tripp. Podvrgnuo se eksperimentu deprivacije sna.

Kako piše Study.com, Tripp je htio prikupiti novac za dobrotvornu akciju March of Dimes, a budući da je to bio prvi put da je netko pokušao ostati budan toliko dugo, psiholozi su ga promatrali čitavo vrijeme kako bi bili sigurni da stvari neće poći po zlu.

Tripp se eksperimentu podvrgnuo u staklenoj kabini nasred Times Squarea. Otamo je čak uspio emitirati epizodu svoje emisije.

Na početku eksperimenta Tripp je dobro funkcionirao, iako edukator spavanja Terry Craelle za Everyday Health kaže da je nakon 24 sata nespavanja "oslabljeno pamćenje i smanjena mogućnost kvalitetne prosudbe, kao i da dolazi do pogoršanja sposobnosti donošenja odluka".

Nakon otprilike 120 sati budnosti, Tripp se počeo boriti s halucinacijama. Zamišljao je da mu pauci gmižu u cipelama te da su liječnici u zavjeri protiv njega. Zbog toga je postao neprijateljski raspoložen i doživio je nekoliko ispada bijesa.

Do osmog dana Tripp nije mogao razlikovati što je stvarno, a što nije, pa je čak i tvrdio da on nije Peter Tripp. Psiholozi su vjerovali da je on zapravo sanjao otvorenih očiju i doživljavao takozvane budne snove. 

Iako je Tripp izdržao više od 200 sati bez sna, navodno je posljednjih 66 sati bio drogiran. Prema Slow Sleep Blogu, neki kritičari tvrde da su stimulansi, koji su davani Trippu kako bi ga održali budnim, zapravo uzrok halucinacija koje je doživio.

Nakon eksperimenta, Tripp je odspavao 24 sata. Neki tvrde da je izazov ostavio posljedice. Nastavio je pokazivati psihotične simptome, dao je otkaz i supruga se razvela od njega.

Trippov rekord pokušao je 1954. oboriti 17-godišnji Randy Gardner. Uspio je ostati budan 11 dana. S obzirom na to da nedostatak sna može biti koban u nekim okolnostima, Guinnessova knjiga svjetskih rekorda više ne prihvaća ovakve pokušaje uskraćivanja sna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.