Visoki krvni tlak, poznat i kao hipertenzija, nije samo neugodan – može ozbiljno povećati rizik od srčanih bolesti i moždanih udara. Dobra vijest je da uz nekoliko promjena u prehrani možete smanjiti rizik i poboljšati svoje zdravlje. No, Hrvati često konzumiraju jednu vrstu hrane koja se smatra glavnim krivcem za visoki tlak.
Visoki tlak javlja se kada krv, koja cirkulira kroz vaše krvne žile, previše pritisne njihove stijenke. Zbog toga srce mora raditi jače kako bi pumpalo krv kroz tijelo, što s vremenom može oštetiti srce i druge organe. Osim toga, visok tlak povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanih bolesti i moždanog udara. Prema procjenama, čak trećina odraslih živi s visokim tlakom, no mnogi to ne znaju jer visoki tlak često nema nikakvih simptoma.
Stručnjaci tvrde da je glavni uzrok visokog tlaka prehrana, posebno sol, koja uzrokuje zadržavanje tekućine u tijelu što dodatno opterećuje krvne žile. Prema britanskoj Zakladi za srce, većina ljudi unosi previše soli, čak i ako je ne dodajemo u hranu prilikom kuhanja ili za stolom. Zapravo, 85% soli koju konzumiramo već je prisutno u gotovim proizvodima koje kupujemo.
Preporučuje se da unosimo maksimalno šest grama soli dnevno, što je otprilike jedna žličica. No, većina nas unosi puno više od toga što može biti opasno za zdravlje.
Najveći krivci za visoki krvni tlak su prerađeni mesni proizvodi
Možda ćete se iznenaditi kad čujete da su prerađeni mesni proizvodi najveći izvor soli u našoj prehrani. Na vrhu popisa su slanina i kobasice, koje čine čak 19% ukupnog unosa soli. Osim što sadrže veliku količinu soli, ovi proizvodi su bogati i zasićenim mastima.
Prerađeni mesni proizvodi, kao što su slanina, kobasice, šunka i pršut, među najčešćim su krivcima za visok tlak. Također, ova hrana povezuje se s povećanim rizikom od raka.
Ako želite smanjiti tlak, stručnjaci savjetuju nekoliko jednostavnih koraka:
- Jedite zdravu i uravnoteženu prehranu - uključite više voća, povrća, cjelovitih žitarica i nemasnih proteina.
- Redovito vježbajte - preporučuje se najmanje 150 minuta tjelesne aktivnosti tjedno.
- Smanjite unos soli - izbjegavajte dodavanje soli u obroke i ograničite konzumaciju prerađene hrane.
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu - gubitak kilograma može značajno smanjiti tlak.
- Ograničite unos alkohola i kofeina - previše alkohola i kofeina može povisiti tlak.
- Prestani pušiti - pušenje povećava rizik od srčanih bolesti i visokog tlaka.
Ako ste zabrinuti zbog svog krvnog tlaka, savjetuje se da se obratite svom liječniku.