Izazovi u teretani mogu biti zabavni, ali ponekad iza njih stoji ozbiljan zdravstveni rizik, posebno ako tijelo izložimo nečemu za što nije spremno. To je na teži način saznao 20-godišnji mladić iz Rusije, koji je u pokušaju da pobijedi u okladi odlučio napraviti odjednom 2000 čučnjeva. Nažalost, njegov izazov nije završio samo s upalom mišića.
Već tijekom vježbanja, noge su mu počele oticati, a bol je postajala nepodnošljiva. Kada su se simptomi pogoršali, hitno je otišao u bolnicu, gdje su liječnici ustanovili da ima rabdomiolizu, rijetko, ali vrlo ozbiljno oštećenje mišića koje može dovesti do zatajenja bubrega.
Prema izvješću liječnika iz Kliničke bolnice u Vladivostoku, njegovi bubrezi radili su s tek 50 posto kapaciteta. Rabdomioliza nastaje kad mišićno tkivo počne naglo propadati, a protein mioglobin se oslobađa u krvotok i dolazi do bubrega, gdje može izazvati ozbiljna oštećenja.
Jedan od znakova na koji su liječnici odmah posumnjali bila je tamnosmeđa boja mokraće i povišena razina kreatinina, što su pokazatelji da bubrezi ne filtriraju otpadne tvari kako bi trebali. Mladić je uspio izbjeći dijalizu, no pred njim je dug oporavak i čeka ga do godinu dana rehabilitacije.
Ovo nije izoliran slučaj. Prije nekoliko tjedana, Amerikanka Savanna Stebbins također je završila u bolnici nakon samo 15 minuta intenzivnog treninga na sobnom biciklu. Na TikToku je objavila snimku iz bolničkog kreveta uz poruku: "Odradila sam 15 minuta treninga i dobila bolest odumiranja mišića. Sad sam u bolnici. Pazite se biciklizma, mogli biste dobiti rabdomiolizu."
Rabdomiolizu svake godine razvije oko 26.000 ljudi samo u SAD-u, a otprilike jedan od 20 slučajeva završava smrću. Češće se javlja kod onih koji intenzivno treniraju, poput trkača na duge staze, sudionika spin satova ili zaljubljenika u CrossFit izazove.
Rabdomioliza se događa kada su mišići toliko opterećeni da se njihova vlakna počnu raspadati. Otrovne tvari koje se tada oslobađaju ulaze u krvotok i mogu ozbiljno ugroziti vitalne organe, prvenstveno bubrege.
Simptomi uključuju slabost, bol i ukočenost u mišićima te promjene u boji urina. Ako se na vrijeme ne reagira, posljedice mogu biti opasne po život.
Liječnici iz Klinike Cleveland upozoravaju da je ključ za sprječavanje rabdomiolize odmor. Tjelesna aktivnost je korisna, ali kada je intenzitet prevelik, a tijelu ne damo dovoljno vremena za oporavak, može doći do ozbiljnih posljedica. I ne, ovo se ne događa samo profesionalcima; svatko tko krene "preko noći" u ekstreman trening bez pripreme izlaže se riziku.