Provedena studija o prepoznavanju emocija kroz zaštitne maske, podaci su zanimljivi

Foto: Xinhua via Guliver Image

ZAJEDNIČKI istraživački tim s Massachusetts Institute of Technology, Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital ispitao je kako raširena uporaba maski utječe na sposobnost neverbalne komunikacije.

Usporedili su sposobnost opće populacije, zdravstvenih radnika i gluhih osoba da prepoznaju emocije osobe kroz normalnu, neprozirnu N95 masku i prozirnu masku. U svakoj skupini utvrđena je oko četiri puta veća vjerojatnost da će ispravno identificirati emociju kada je osoba nosila prozirnu masku, piše Daily Mail.

Tijek istraživanja

Istraživanje je uključivalo 1000 sudionika koji su bili podijeljeni u tri skupine. Prva je bila opća populacija, skupina koja prije pandemije nije navikla nositi maske ili komunicirati s ljudima pod maskama.

Druga je bila skupina zdravstvenih djelatnika, koji su navikli redovito komunicirati s maskiranim osobama na radnom mjestu, čak i prije pandemije.

Posljednju skupinu činili su zdravstveni djelatnici s oštećenjem sluha, koji redovito koriste neverbalnu komunikaciju i možda su u stanju prepoznati neke znakove emocija bolje od drugih.

Prikazani su im videoisječci jednog od autora studije kako se smiješi dok nosi masku, polovici s neprozirnom maskom, a polovici s prozirnom. Sudionici su upitani mogu li identificirati koju emociju muškarac pokazuje, je li sretan, tužan ili ne znaju.

U općoj populacijskoj skupini samo je 20 posto ispravno identificiralo muškarca kao sretnog, a gotovo 70 posto odgovorilo je da nisu sigurni.

Za usporedbu, 78 posto opće populacije, gotovo četiri puta više, uspjelo je prepoznati njegovu emociju kad je nosio prozirnu masku.

Sličan trend pronađen je i u druge dvije studijske skupine

Nešto više od 20 posto zdravstvenih radnika moglo je identificirati čovjeka kao sretnog kada je nosio neprozirnu masku, a gotovo 80 posto ih je izjavilo da ne znaju. Kad je nosio prozirnu masku, 88 posto je moglo prepoznati njegove emocije.

"Naša studija je pokazala da postoji potreba za rješavanjem komunikacijskih barijera povezanih s korištenjem maski, posebno među osobama slabog sluha", napisali su istraživači.

"Nadalje, otkrili smo da je korištenje prozirnih maski općenito prihvaćeno i da bi moglo pomoći u poboljšanju komunikacije u javnim i zdravstvenim ustanovama."

Nalazi imaju posljedice i za djecu u školama koja možda zaostaju u razvoju, obrazovanju i socijalizaciji jer ne mogu razaznati emocije iza maski.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.