Youtuber je u tjedan dana napravio 250.000 koraka. Rezultat ga je šokirao

Screenshot: Youtube

Koliko je hodanje korisno za tijelo i zdravlje? Britanski youtuber Jack Massey Welsh odlučio je to provjeriti na vlastitoj koži, tako što je u samo sedam dana napravio nevjerojatnih 250.000 koraka. Njegov izazov pokazao je da pretjerivanje u hodanju nije uvijek najbolja ideja, a njegovo tijelo reagiralo je na način koji nije očekivao.

Prema podacima Mayo klinike, prosječna osoba u SAD-u dnevno napravi između 3000 i 4000 koraka, što je otprilike 1.5 do 2 kilometra. Jack je odlučio pomaknuti granice i više nego utrostručiti preporučenih 10.000 koraka dnevno. Cilj mu je bio napraviti 37.700 koraka svaki dan, što je jednako duljini polumaratona plus još nekoliko kilometara. Svoje hodanje rasporedio je na tri izlaska dnevno, a u prosjeku je na nogama proveo čak pet sati dnevno.

Na početku izazova bio je optimističan: "Hodanje je tako jednostavan izazov, samo stavljaš jednu nogu ispred druge."

Međutim, već drugi dan promijenio je mišljenje: "Doslovno, svaki korak boli i postaje naporan."

S vremenom su se pojavili i prvi ozbiljni problemi: otečeni gležnjevi i crnilo na nožnim prstima.

Iznenadio se fotografijama prije i poslije

Jack je nastojao izbjeći gubitak mišićne mase, pa je uz povećan unos proteina i dodatke prehrani za zglobove (glukozamin), nastavio s laganim treninzima snage. No, vaga je pokazivala zanimljive rezultate - iako je na početku dobivao na težini, tek je posljednjih dana izazova počeo gubiti kilograme.

Na kraju tjedna, ostao je iznenađen svojim fotografijama prije i poslije. Izgubio je ukupno 1 kg, suzio struk za 3.5 cm, smanjio opseg ruku za 1 cm, listove za 0.5 cm, a prsa za 2 cm. Zanimljivo, opseg bedara mu se povećao za 0.5 cm.

Nakon izazova zaključio je: "Preporučujem li 250.000 koraka u tjedan dana? Apsolutno ne. Moji zglobovi to jednostavno nisu mogli izdržati."

S njim se slažu i stručnjaci. Liječnica Deepali Misra-Sharp upozorila je da ovakva ekstremna aktivnost može imati više rizika nego koristi ako tijelo nije pravilno pripremljeno, poput priprema za maraton. Profesorica Lindsay Bottoms dodala je da bi ovakav izazov mogao izazvati simptome pretreniranosti, oslabiti imunološki sustav i povećati rizik od prehlada i viroza.

Međutim, umjereno povećanje dnevnih koraka donosi brojne zdravstvene koristi. Jack sada preporučuje između 8000 i 20.000 koraka dnevno, a stručnjaci savjetuju postupno povećavanje aktivnosti uz kombinaciju s vježbama snage.

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, idealna tjedna količina tjelesne aktivnosti trebala bi biti 150 minuta umjerenog do intenzivnog vježbanja, poput brzog hodanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.