Foto: Shutterstock
JESEN nam je stigla, počelo je loše vrijeme, a s njim i sezona prehlada. Osim prehrane bogate vitaminima, jedan od najvećih čimbenika koji utječe na naš imunološki sustav jest - zdrav san.
Liječnici i znanstvenici već godinama govore o važnosti sna - manjak narušava imunološki sustav te ima izravan fiziološki utjecaj na organizam. Ako ne spavate dovoljno, raste rizik ne samo od prehlade, nego i od hipertenzije, moždanoga i srčanoga udara, ali i žestokih emocionalnih reakcija te bezvoljnosti.
Koliko je sna dovoljno?
Preporučena količina sna ovisi o pojedincu. Zapisana je u našem DNK-u, ali ovisi i o načinu života koji vodimo. Zapadni stručnjaci preporučuju sedam do devet sati sna dnevno. S druge strane, budistički svećenici koji veće dijelove dana provode u meditaciji tvrde da je čovjeku potrebno to manje sna, što manje dopušta da na njega utječu turbulencije svakodnevnoga života i što je više u stanju tijekom dana uspostaviti duhovnu ravnotežu.
Kako odrediti koliko vam je sna potrebno?
Ako spavate sedam sati dnevno i tijekom dana se osjećate umorno, vjerojatno vam treba još sna. Pokušajte spavati po osam sati dnevno i držite se toga rasporeda dva tjedna. Ako ste još umorni, pokušajte s devet, opet na dva tjedna. Ako vam ni to nije dovoljno, treba vam još više sna ili postoji mogućnost da imate neki od poremećaja spavanja pa bi bilo dobro posjetiti specijalista.
Kako uspostaviti zdrav ritam spavanja?
Iznimno je važno svakoga dana ići na spavanje u isto vrijeme, čak i vikendom. Ljudi vjeruju da kroničnu neispavanost mogu nadoknaditi dugim spavanjem vikendom, što zapravo samo remeti naš unutarnji sat. Za zdravo spavanje iz prostorije uklonite sve elektroničke uređaje koji svijetle i emitiraju bilo kakav zvuk. Prostoriju zatamnite i rashladite. Izbjegavajte alkohol, cigarete i kofein.
Na kraju ne zaboravite da je san ključan za život, poput hrane, vode i kisika. Bez njega ne možemo i stoga je važno održavati ga zdravim.