Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama te učinkovito razumijevanje i reagiranje na emocije drugih. Ova sposobnost ključna je za uspješne odnose, tvrdi obiteljska i bračna savjetnica Tina Fey.
"Međutim, neki muškarci, nesvjesni toga, imaju nižu razinu emocionalne inteligencije, što se očituje u njihovim osobinama. Ova ponašanja možda izgledaju uobičajeno, ali mogu nenamjerno štetiti odnosima. Važno je naglasiti da se ove navike ne događaju iz zlobe, već zbog smanjene emocionalne svjesnosti. Ključ je prepoznati ove znakove kako biste bolje razumjeli njihove uzroke", istaknula je za Hack Spirit.
Dakle, prema savjetnici, ovo su četiri navike i osobine muškaraca s niskom emocionalnom inteligencijom.
1. Loše slušanje
"Muškarci s niskom emocionalnom inteligencijom često se ne uključuju aktivno u slušanje. Fokusirani su na vlastite misli i osjećaje te zanemaruju perspektive i osjećaje drugih. To može uzrokovati osjećaj da nisu zainteresirani za tuđe potrebe", objašnjava Fey.
2. Nedostatak empatije
Empatija je sposobnost razumijevanja i dijeljenja tuđih osjećaja, ali muškarci s niskom emocionalnom inteligencijom često se bore s tim. Savjetnica ističe: "Umjesto utjehe, često nude rješenja ili minimiziraju osjećaje, što može dodatno otuđiti osobu koja traži podršku."
3. Teškoće u izražavanju emocija
Partneri s niskom emocionalnom inteligencijom obično imaju problema s prepoznavanjem i verbaliziranjem svojih osjećaja. "Umjesto riječi, emocije izražavaju fizičkim djelovanjem, što može dovesti do nesporazuma ili osjećaja zanemarivanja u vezi", kaže Fey.
4. Loše prihvaćanje kritike
"Muškarci s niskom emocionalnom inteligencijom često doživljavaju kritike kao osobni napad, a ne kao priliku za rast. To može izazvati obrambene reakcije ili ljutnju, čak i kada je kritika dobronamjerna. Takva reakcija često proizlazi iz nesigurnosti i nedostatka vještina za konstruktivno suočavanje s povratnim informacijama", navodi savjetnica.
5. Teškoće u upravljanju stresom
Partneri s niskom emocionalnom inteligencijom imaju poteškoće s upravljanjem stresom pa ih čak i manje stresne situacije mogu preplaviti.
"Mogu reagirati impulzivno, dopustiti emocijama da preuzmu kontrolu ili se potpuno povući. To nije znak slabosti, već nedostatka emocionalnih alata za suočavanje s izazovima. Kao da ih gledate kako stoje usred oluje bez kišobrana – vidite njihovu borbu i želite da se znaju bolje zaštititi. Ako muškarac često djeluje preopterećeno ili impulzivno reagira na stres, to može biti znak niske emocionalne inteligencije", ističe Fey.
Ova ponašanja mogu biti izazovna za odnose, ali prepoznavanje ovih znakova prvi je korak prema razumijevanju i potencijalnom poboljšanju.