Knjiga Jordana Petersona, 12 pravila za život, postala je svjetski hit. U njoj se dotaknuo niza tema, između ostalog i odgoja. Osim što je objavio devet pravila za djecu, autor je četiri pravila koja majkama i očevima mogu pomoći da postanu bolji roditelji i da odgoje samopouzdanu i odgovornu djecu.
Peterson kaže da treba oblikovati i informirati djecu, jer u suprotnom ne mogu napredovati. Ističe da je naša najveća odgovornost kao roditelja pomoći djeci da postanu društveno poželjna bića kako bi drugi rado komunicirali s njima.
"To znači da moramo uložiti vrijeme i energiju u podučavanje naše djece kako se ponašati i pomoći im da razviju vještine samoregulacije. To neizbježno uključuje disciplinu i postavljanje jasnih ograničenja i granica te puno strpljenja s naše strane", pojasnio je.
Iako Peterson spominje kažnjavanje kao učinkovit alat za discipliniranje djece, što je izazvalo podijeljene reakcije javnosti, on je veliki zagovornik pozitivnog potkrepljenja. Uči nas da je nagrađivanje djeteta pažnjom, usmjerenom na ponašanje koje želimo vidjeti, najmoćnije sredstvo discipliniranja.
Drugim riječima, važno je modelirati ponašanja koja želimo vidjeti kod djece.
Jordan Peterson upozorava nas da su prve četiri godine djetetova života ključne.
"To je vrijeme kada nas naša djeca najviše trebaju. Tada sijemo sjeme ispravnog načina razmišljanja, pomažemo im da razviju bitne socio-emocionalne vještine i postavljamo unutarnji kompas za navigaciju u ovom složenom svijetu. Morate uložiti svoje vrijeme i trud. U protivnom, kasnije ćete požaliti", naglašava Peterson.
"Svijet je težak i pun boli, ali ako preuzmete odgovornost za svoj život i pronađete smisao svog postojanja, možete smanjiti svoju patnju i živjeti ispunjen život", glasi filozofija Jordana Petersona.
Dakle, on smatra da je važno izgraditi otpornu djecu koja će se znati suočiti sa svim realnostima života u budućnosti. Glavnim neprijateljem otpornosti smatra zaštitnički nastrojene roditelje.
"Previše zaštite uništava dušu u razvoju. Neka se djeca uključe u riskantnu igru i nemojte se miješati u njihove sukobe s vršnjacima. To će im pomoći da očvrsnu i postanu jake, samouvjerene odrasle osobe", zaključio je kontroverzni psiholog.