Odrasli žele da im djeca budu otvorena i iskrena, no neki obrasci roditeljskog ponašanja mogu nenamjerno potkopati tu želju. Djeca su osjetljivi promatrači, a način na koji se odnosimo prema njima i prema istini ostavlja snažan dojam na njihovo ponašanje. Evo ključnih ponašanja koje treba izbjegavati ako želite izgraditi odnos povjerenja i potaknuti iskrenost kod svojih mališana.
Djeca vrlo brzo primjećuju kada odrasli lažu ili pretjeruju pa to često oponašaju. Ako vide da ne govorite istinu, mogu steći dojam da je takvo ponašanje prihvatljivo. Autentičnost u vašim riječima ključna je za izgradnju povjerenja.
Kad dijete otvoreno podijeli nešto s vama, važno je ostati smiren. Prejake reakcije, poput ljutnje ili razočaranja, mogu ga obeshrabriti da vam se ubuduće povjerava. Umjesto toga, pokažite razumijevanje i zahvalite mu na iskrenosti.
Ako često kršite obećanja, djeca mogu izgubiti povjerenje u vas. Dosljednost u ispunjavanju obećanog pokazuje im da ste pouzdani i da se mogu osloniti na vas.
Djeca su osjetljiva na to što se govori o njima. Ako čuju da ih ogovarate, mogli bi se osjećati povrijeđenima i nesigurnima u dijeljenju svojih misli i osjećaja.
Kritiziranje njihovih misli, osjećaja ili postupaka može ih natjerati da se povuku. Umjesto osude, pokušajte razumjeti njihov pogled na situaciju i ponuditi konstruktivan razgovor.
Ako djeca osjete da ih kažnjavate ili krivite zbog iskrenosti, bit će manje sklona dijeljenju svojih misli u budućnosti. Pokažite im da cijenite njihovu otvorenost, čak i kada su teme teške.
Za djecu su problemi poput izgubljene igračke ili nesporazuma s prijateljem veliki i stvarni. Validiranjem njihovih osjećaja, gradite povjerenje i pokazujete da njihove emocije vrijede.
Ako povjeravanje djeteta kasnije upotrijebite protiv njega, osjećat će se izdano, i manje će vam se povjeravati. Povjerljive stvari neka ostanu povjerljive.
Previsoki standardi mogu obeshrabriti djecu da budu iskrena, ako misle da neće ispuniti vaša očekivanja. Budite realni i podržavajte ih u njihovim nastojanjima.
Najvažnije je stvoriti okruženje u kojem se dijete osjeća sigurno, poštovano i vrijedno. Djeca koja odrastaju u takvom okruženju postaju samopouzdani i iskreni odrasli ljudi, spremni za zdrave odnose i izazove koje život nosi.