TRUDNIČKE želje za različitom hranom najčešće su najjače tijekom drugog tromjesečja i nestaju nakon poroda. Najmanje polovica trudnica u jednom trenutku osjeti poriv za nekom vrste prehrane, a određene namirnice ili okusi mogu biti signal i ozbiljnijih zdravstvenih problema. Bez obzira na to što vam se učini najpotrebnijim, slatko, slano, začinjeno ili sve od navedenog, taj poriv nije moguće ignorirati.
Iako se načelno porivi za hranom pojavljuju u drugom tromjesečju, oni mogu početi i puno ranije, a mogu trajati i cijelo vrijeme trudnoće. Bez obzira na to kada se pojave, u drugom tromjesečju doživljavaju vrhunac zajedno s natečenim zglobovima i boli u leđima. Prema ginekologici Erin Higgins, specijaliziranoj za porodništvo, porivi nakon poroda značajno padaju i vrlo često nestaju.
Razlozi zbog kojih se porivi pojavljuju vezani su za mnoge hormonalne, psihološke i fizičke promjene koje se događaju tijekom trudnoće. Zbog toga nije lagano definirati što je točan uzrok poriva.
“Žudnja za hranom nije baš dobro shvaćena”, kaže Higgins i dodaje: “Ona je najvjerojatnije vezana za hormonalne fluktuacije i moguće da predstavlja određenu nutritivnu potrebu za natrijem, kalcijem ili masnoćama.”
Na primjer, žudnja za krastavcima može značiti da vašem organizmu nedostaje natrija. Naravno, može značiti i da ste samo raspoložene za krastavce.
“Dodatno, može doći i do određenih promjena u osjetilima njuha i okusa koja će opet dovesti do različitih poriva ili averzija prema određenoj hrani”, pojasnila je Higgins. Osim tih uobičajenih poriva, moguće je osjetiti porive i prema nekim neobičnim namirnicama koje bi mogle biti alarm za oprez.
“Čudni porivi za neorganskim, neprehrambenim stvarima mogu biti indikator nutritivnog deficita u organizmu”, ističe Higgins i nastavlja: “Primjerice, žene koje imaju nedovoljno željeza u krvi mogu imati poriv za kredom, glinom, vodenim bojicama ili zemljom. Ti porivi mogu biti jako intenzivni.”
Ako vam se pojavi takav poriv, trebali biste ga u svakom slučaju prodiskutirati s vašim liječnikom i pokušati mu se oduprijeti jer dosta takvih stvari sadrži otrovne tvari za plod i za samu ženu.
Također, ako dođe do jakog pada u kvaliteti prehrane, intervencija će možda biti nužna. Kako kaže Higgins, ponekad treba pronaći zdraviju alternativu za nešto za čime žudite. Tu vam od velike pomoći mogu biti nutricionisti koji mogu dati savjet ili isplanirati najbolji model prehrane. Na kraju, uravnotežena nutritivna prehrana je važna i za trudnicu i za plod. Ako, primjerice, niste oprezni pri unosu kalorija, možete se izložiti riziku dobivanja gestacijskog dijabetesa.
Naravno, on ne znači da nećete imati zdravo dijete, ali vam može izazvati mnogo problema poput visokog krvnog tlaka kod bebe ili visokog ili niskog krvnog tlaka kod majke. Ako vam se čini da žudite za namirnicama koje nisu uobičajene ili bi mogle biti opasne, nemojte zazirati od liječnika. Ono što želite je da i vi i beba budete što jači i što zdraviji.