Osjetljiva djeca često su vrlo svjesna svega oko sebe, što se može manifestirati od ranog djetinjstva. Možda su kao bebe bile neuobičajeno mirne ili izrazito reaktivne, a kao mališani iznenađuju razinom zapažanja. Roditelji se često zapitaju: "Kako su to mogli primijetiti?"
Neki od znakova osjetljive djece uključuju strah od uobičajenih predmeta ili ljudi, osjetljivost na prirodu i promjene u ritmu dana. Također, osjetljiva djeca mogu brzo odražavati emocionalne promjene u obitelji. Ako osjete napetost ili nesklad među roditeljima, njihovo ponašanje može postati reaktivno. Umjesto da pokušavate "popraviti" dijete, bolje je pružiti mu empatiju i podršku.
Osjetljiva djeca mogu imati problema s određenim materijalima odjeće, ne vole iznenadne dodire ili glasne zvukove. Često se žale da zadirkivanje "nije lijepo", a emocionalno ih pogađaju čak i sitnice. Prema istraživanju iz 2023. godine, objavljenom u časopisu Frontiers in Human Neuroscience, osjetljiva djeca intenzivno doživljavaju svijet, što objašnjava njihov naglašeni strah od iznenadnih promjena.
Glasni zvukovi, gužve ili čak previše boja u sobi mogu preplaviti dijete s osjetljivim mozgom. To može dovesti do povlačenja u tišinu, korištenja slušalica za smirenje ili čak izbjegavanja društvenih situacija poput rođendanskih zabava.
Na kraju, osjetljiva djeca duboko osjećaju tuđu bol - bilo da se radi o prijatelju koji je tužan zbog izgubljenog kućnog ljubimca ili o tužnom filmu. Njihova empatija često ih preplavi, što može dovesti do povlačenja ili suza. Premda ovo može djelovati iscrpljujuće, njihova sposobnost suosjećanja također ih čini izvanrednim prijateljima i podrškom drugima. Istraživanje iz 2024. godine pokazalo je da osjetljiva djeca intenzivno obrađuju socijalne signale i podražaje, što ih često dovodi do snažnih emocionalnih reakcija.