Ovo je šest najčešćih problema parova nakon dolaska bebe, tvrde stručnjaci

Foto: Pexels

PRVI dolazak s bebom kući čarobno je vrijeme zbližavanja za većinu parova. Ali život s novorođenčetom također je nevjerojatno stresan, pun sitnih problema koje možda niste očekivali tijekom trudnoće. Koje su neke od najhitnijih briga s kojima se novi roditelji suočavaju odmah nakon rođenja djeteta? U nastavku bračni terapeuti podijelili su šest glavnih problema koje im spominju njihovi pacijenti.

''Moj partner nije tu za mene na način na koji mi je potreban''

Novopečeni roditelji nose se sa svakakvim obavezama - stalnim mijenjanjem rasporeda spavanja i prehrane, posjetima liječniku, presvlačenjem... To je iscrpljujući posao koji vas može posebno iscrpiti ako vam partner ne pomaže. Kako objašnjava psihoterapeutkinja Dori Gatter, ne dopustite da vaša očekivanja u vezi s obavezama vezanim uz bebu ostanu neizgovorena, ako stvari nisu pravedne i vi snosite najveći dio roditeljskog, kućanskog i emocionalnog rada kod kuće, recite to svome partneru.

"Iscrpljena sam. Zašto ja jedina mijenjam pelene tijekom noći?"

Kvalitetan san s novorođenčetom gotovo je nemoguća misija. Naime, kada je vaša beba malena, smatrajte se sretnikom ako imate više od dva ili tri sata sna tijekom noći.

''Ako vaš partner spava kao beba i noću vam nimalo ne pomaže, sigurno će biti ljutnje'', rekla je Laurel Steinberg, psihoterapeutkinja iz New Yorka. ''Ako mama doji, hranjenje može u početku biti u potpunosti prepušteno njoj, ali bi njezin partner trebao riješiti problem na druge načine (naprimjer, ljuljuškanjem bebe dok spava ili promjenom pelena). A ako odluči uključiti izdajanje u svoju rutinu, njezin bi partner trebao pomoći i hraniti bebu na bočicu.''

"Rijetko imamo intimne odnose"

Seks bez sumnje izgleda drugačije nakon rođenja bebe, s nekoliko uspona i padova seksualne želje kod oba partnera. Umor, stres, nedostatak slobodnog vremena, bebine navike spavanja, fizički problemi poput vaginalnog krvarenja ili boli od dojenja, pa i psihički problemi, sve to može stati na putu aktivnom seksualnom životu.

"Najčešće treba malo vremena prije nego što ponovno osjetite želju za seksualnim odnosima ili prije nego što se sami ne počnete osjećati dobro u vlastitome tijelu. Razgovarajte s partnerom o svojim seksualnim željama i promjenjivim osjećajima tijekom ovog postporođajnog razdoblja. S vremenom će se sve vratiti na staro, ako ne i na bolje", objašnjava savjetnik za parove Aaron Anderson.

"Mislila sam da dijelimo ista mišljenja kad su u pitanju metode odgoja. Bila sam u krivu"

Možda ste prije rođenja djeteta razgovarali o problemima s roditeljstvom. Sve je to lijepo i dobro, ali kada vaše dijete stigne, možda ćete se osjećati drugačije. ''Beba može zakomplicirati čak i najbolje osmišljene planove'', objasnila je Gatter. Kako bi došli do kompromisa, ona govori parovima da prakticiraju "zrcaljenje", terapeutsku tehniku ​​namijenjenu omogućavanju dubokog slušanja.

"U suštini, jedna osoba govori, a druga zrcali ili reflektira točno ono što je čula sve dok osoba ne završi s dijeljenjem", rekla je. "Onda se mijenjaju. Na ovaj način oboje čuju i razumiju jedno drugo.''

"Ne slažemo se oko gostiju u kući s bebom"

Gosti mogu biti goruća tema razgovora novih roditelja, posebno tijekom zimskih mjeseci, kada su prisutne gripa i viroza. Kako biste izbjegli stresne rasprave oko takvih posjeta, dogovorite se oko pravila koja će vrijediti za sve.

''U potpunosti je razumljivo da su novi roditelji zabrinuti oko bakterija ili žele mirno i privatno vrijeme kako bi se zbližili s novim članom obitelji", govori psihoterapeutkinja Steinberg.

"Partner mi više ne pridaje pažnju"

Bilo vam je lijepo, romantično i voljeli ste vaše zajedničke trenutke, a sada se možda osjećate zanemareno, a vjerojatno i iscrpljeno ili emocionalno umorno zbog dolaska bebe. Rješenje leži u kvalitetno provedenom vremenu jedno s drugim kad god za to nađete vremena.

"Kada beba spava, pokušajte najbolje što možete iskoristiti zajedničko vrijeme i povežite se jedno s drugim. Ugasite televiziju i jednostavno se družite, isto vrijedi kada ostavite bebu na čuvanje nekome: tada izađite iz kuće i uživajte u zajedničkom vremenu kao što ste to radili nekada. Na kraju ćete svi imati koristi od toga. Sretni roditelji, sretna beba", objašnjava Anderson.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.