BRANDON i Meagan Deal nisu ni sanjali da će spavati sa svojom 12-godišnjom kćeri McKenzi. Sve se promijenilo kad su postali roditelji.
"McKenzi je imala nisku porođajnu težinu i htjeli smo je držati na oku. Počela je s nama spavati kad je bila beba i jednostavno je na tome ostalo", ispričao je Brandon za Today.
Ovaj tata je na TikToku nedavno objavio snimku koja je postala viralna. Rekao je da veliki bračni krevet dijeli sa suprugom i šestogodišnjom kćeri Sarah, a krevet 12-godišnje McKenzi je tik uz njihov. Nakon što je pokazao sobu, tata je upitao stariju kćer zašto voli spavati s mamom i tatom.
@deal_family Anyone else co-sleep?? #cosleeping #familygoals #parentsoftiktok ♬ original sound - The Deal Family
"Ne znam, osjećam se malo sigurnije", kaže djevojčica koja je gluha, zbog čega noću, kad izvadi umjetnu pužnicu, ništa ne čuje.
"To je za nju jeziv osjećaj. Ponekad se probudi i provjerava jesmo li uz nju", dodaje Brandon.
Roditeljima ovaj režim spavanja ne smeta, ali video je prikupio podijeljene reakcije. Dok jedni obožavaju dijeliti krevet s djecom, drugi to nikad nisu i ne bi prakticirali.
"Iako su spavala s nama cijelo djetinjstvo, oba djeteta su uspjela otići na fakultet kilometrima od našeg doma", napisala je jedna osoba.
Što kažu stručnjaci?
Prema psihologinji Liz Nissim-Matheis, najbolje je prekinuti zajedničko spavanje kad dijete uđe u pubertet, odnosno oko 11. godine.
"Kad se počne mijenjati djetetovo tijelo, onda je definitivno trenutak da se počne učiti na samostalno spavanje", rekla je.
Ali svaki roditelj će na kraju napraviti ono što odgovara njegovoj obitelji. Ipak, pedijatrica Rebecca Fisk upozorava da bebe mlađe od 12 mjeseci nikako ne bi smjele spavati s roditeljima u krevetu jer to povećava rizik od gušenja i sindroma iznenadne dojenačke smrti.
Prošle je godine glumica Alicia Silverstone otkrila da ona i njezin 11-godišnji sin Bear dijele krevet. Izazvala je lavinu reakcija, pa čak i osudu psihologinje Reene B. Patel, koja smatra da tolika privrženost djetetu može dovesti do smanjene količine slobode koja je djetetu potrebna za istraživanje, ograničiti razvoj neovisnih vještina i dovesti do izazova u drugim odnosima.