ZATVARATE se kad druge osobe pokazuju emocije? Odbijate preuzeti odgovornost za svoje postupke? To su samo neki od znakova koji ukazuju da ste emocionalno nezreli roditelj, tvrdi psiholog Liam Gilligan.
Emocionalno nezreo roditelj je onaj koji nije u stanju zadovoljiti emocionalne potrebe svoje djece jer se i sam bori da razumije, kontrolira i učinkovito izrazi svoje emocije. To znači da takav roditelj neće moći ispuniti neke od važnijih odgovornosti koje dolaze s roditeljstvom, kao što su ljubav, njegovanje i briga.
Posljedica toga su brojni izazovi i teškoće za mlade ljude. Emocionalno nezreli roditelji utječu na psihološku i emocionalnu dobrobit svoje djece te na to kako će ona kada odrastu upravljati vlastitim odnosima. U nastavku su neki od ključnih znakova po kojima ćete prepoznati emocionalno nezrelog roditelja.
Odbijaju bilo kakve emocije
Ako nekome govorite da pretjerano reagira, da je pretjerano osjetljiv i emotivan ili da se uzrujava zbog sitnice, možda ste emocionalno nezreo roditelji. Takvi roditelji nisu u stanju dobro upravljati stresom i sukobima, a kada drugi izraze emocije, prema njima se ponašaju omalovažavajuće i odgovornost prebacuju na druge.
Bore se s regulacijom svojih emocija
Emocionalno nezreli roditelji često postaju ljuti i sukobljavaju se. To se može osobito vidjeti u situacijama u kojima se osjećaju kao da su za nešto krivi pa kao odgovor zauzimaju obrambeni stav. Takvi roditelji možda će ignorirati povrijeđeno dijete koje plače, a onda mu odbrusiti da "odraste i prestane biti beba".
Zbog takvih reakcija djeca počinju sumnjati u vlastite osjećaje te ne znaju kako reagirati i odnositi se prema drugima. Također se počinju brinuti zbog svojih emocija, procjenjujući ih pogrešnima ili neprihvatljivima.
Ne žele preuzeti odgovornost za svoje postupke
Odgovornost je pravi izazov za emocionalno nezrele roditelje. Često će kriviti druge za nedostatak emocionalne kontrole i za svoje postupke.
Često mijenjaju raspoloženje
Emocionalno nezreli roditelji potiskuju i negiraju emocije te se služe strategijom izbjegavanja. To znači da primjerice djetetu daju novac umjesto da mu pokažu da su tu, da se pobrinu za dijete ili ga emocionalno podrže. Posljedica toga je da će se dijete s vremenom udaljiti od roditelja.
Svijet vide crno-bijelim
Emocionalna preopterećenost često dovodi do vrlo krutog načina razmišljanja i brzih te impulzivnih odluka. Takav pogled na svijet naziva se crno-bijelim jer uzrokuje dijeljenje stvari u ekstremne kategorije, gdje postoji samo dobro ili loše, odnosno ispravno ili pogrešno.