MNOGE se žene sve do trudnoće nisu susrele s neugodnim okusom kiseline u ustima, žarenjem u grlu i peckanjem u želucu. Sve su to simptomi žgaravice koja je u pravilu bezopasna, ali itekako neugodna.
Žgaravica je osjećaj koji se obično javlja nakon jela, a u trudnoći ga uzrokuju hormonalne promjene u tijelu. U trudnoći posteljica proizvodi hormon progesteron koji opušta mišiće maternice. Ovaj hormon opušta i “ventil” koji razdvaja jednjak od želuca i tako dopušta želučanim kiselinama da se vrate, što uzrokuje neugodan osjećaj peckanja.
Zbog progesterona je i probava u trudnoći troma, a kako se trudnoća primiče kraju, beba je sve veća i stvara gužvu u trbušnoj šupljini te gura kiseline natrag u jednjak. Zato i žgaravica može biti sve jača na kraju trudnoće.
Kod većine žena pojavljuje se tek na polovici drugog tromjesečja, ali postoje prirodni savjeti i lijekovi koji vam mogu pomoći da je ublažite.
1. Jedite manje obroke
Umjesto tri veća obroka u danu, podijelite hranu na više manjih. Vaš želudac tako neće biti pun i smanjit ćete mogućnost za pojavu žgaravice.
2. Žvačite žvaku
Možda zvuči čudno, ali žvakanje žvake stimulira žlijezde koje proizvode slinu, a ona vam može pomoći u neutralizaciji kiseline. Osvježavajući okus u ustima pomaže i s trudničkim mučninama.
3. Držite se uspravno
Nakon jela nemojte odmah leći, već ostanite u uspravnom položaju. Tako će vaše tijelo zadržati želučane kiseline ondje gdje bi trebale biti i ubrzati proces probave.
4. Izbjegavajte određenu hranu
Određene namirnice su okidač za žgaravicu. Obično je izazivaju gazirana pića, alkohol, kofein, citrusi, rajčica, senf, ocat, začinjena, ljuta i masna hrana.
5. Posegnite za lijekovima
Ako vam je teško podnijeti žgaravicu i ništa ne pomaže, svakako biste se trebali savjetovati sa svojim liječnikom o tome koje lijekove konzumirati kako biste je spriječili ili barem ublažili.