Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
JEDAN od najekskluzivnijih brendova današnjice, kojeg obožavaju slavne osobe poput Sofije Richie Grainge i Gigi Hadid, zasigurno je Loro Piana. Ovaj brend, koji postoji već više od 100 godina, odiše kvalitetom koja ga čini bezvremenskim i relevantnim, umjesto zastarjelim ili podložnim prolaznim trendovima.
No, kako je ova skromna talijanska obiteljska tvrtka izrasla u ime koje se može ravnopravno nositi s velikanima tihe luksuzne mode poput Hermèsa, Totemea, Massima Duttija i The Rowa, piše portal Who What Wear.
Loro Piana je brend luksuzne odjeće i modnih dodataka, specijaliziran za male kožne artikle, raskošne pletenine i nenametljiv dizajn - bez vidljivih logotipa, upadljivih uzoraka ili agresivnog promoviranja brenda. Upravo ta suzdržanost i nenametljivost čine njegove komade iznimno poželjnima među modno upućenima.
Brend je osnovan 1920. godine u brdima Trivera, u početku kao tekstilna tvornica i trgovac tkaninama. Nakon Drugog svjetskog rata, brend se etablirao kao dobavljač vrhunske vune, kašmira i vikunje - rijetke vrste vune dobivene od životinje nalik lami, autohtone za Južnu Ameriku - modnim kućama visoke mode koje su se tada počele osnivati diljem Europe.
Godine 1970. brend počinje proizvoditi vlastitu odjeću, a 2013. ulazi pod okrilje luksuznog konglomerata LVMH, koji preuzima 80% vlasničkog udjela. Taj potez dodatno učvršćuje ugled i međunarodni utjecaj brenda. Prema podacima iz Financial Timesa objavljenima 2024. godine, godišnji prihod Loro Piane procjenjuje se na oko milijardu eura.
Brend je poznat po upotrebi najekskluzivnijih sirovina na svijetu - uključujući merino vunu iz Australije i Novog Zelanda, vlakna lotosova cvijeta iz Mjanmara te jedinstveni kašmir od mladih kozlića iz sjeverne Kine i Mongolije.
Zahvaljujući posvećenosti vrhunskoj kvaliteti, Loro Piana je stekao status sinonima za tihi luksuz, s kolekcijama izrađenima prema najvišim standardima zanata. U procesu proizvodnje koristi se netretiranim (tzv. virgin) materijalima, finim predenjem i sofisticiranim tehnikama češljanja, što rezultira iznimno mekanim pletivima.
U posljednje vrijeme, modni dodaci Loro Piane - poput torbica i mokasina - postali su predmet žudnje modnih znalaca.
Dodatnu popularnost brend je stekao zahvaljujući seriji Succession, u kojoj su se njihovi odjevni komadi redovito pojavljivali na liku Kendalla Roya, kojeg je tumačio Jeremy Strong.
Loro Piana uživa svjetsku popularnost među modnim znalcima i slavnim osobama, a među njegovim obožavateljicama su i Angelina Jolie te Rosie Huntington-Whiteley, koje se često mogu vidjeti u elegantnim, minimalističkim komadima ovog brenda.
Za razliku od odjeće koja prati prolazne trendove, Loro Piana njeguje bezvremenski stil. Zbog toga su neki njegovi proizvodi - poput mokasinki od brušene kože, balerinki sa špicastim vrhom Primula i clutch torbice L19 - postali nezaobilazni komadi u ormarima poznatih dama poput Jasmine Tookes, Zendaye, pa čak i Meghan Markle, koja - poput svoje pokojne svekrve, princeze Diane - također ne skriva svoju naklonost prema ovom brendu.
Iako Loro Piana spada među skuplje brendove, njegovi su komadi dizajnerski vrlo suzdržani i klasični. Umjesto upadljivih trendova, brend se oslanja na jednostavnost, kvalitetu izrade i vrhunske materijale, što ih čini dugotrajnima i nosivima u različitim kontekstima.
U fokusu su neutralne boje i klasične siluete, dok se povremeno može primijetiti i utjecaj Mediterana kroz topliju paletu, makrame detalje i ležernu eleganciju karakterističnu za talijanski stil.
Za razliku od brojnih luksuznih modnih kuća koje se oslanjaju na jaku kreativnu figuru, Loro Piana djeluje bez kreativnog direktora. Umjesto toga, naglasak je na zanatskoj preciznosti i funkcionalnosti - komadi su zamišljeni tako da nadžive trenutne modne smjerove.
Pored odjeće, u ponudi su i predmeti za dom, poput pokrivača, društvenih igara i detalja za interijer, čime se brend nastoji proširiti i izvan garderobe, ali pritom zadržati istu estetiku i standard kvalitete.
Ipak, Loro Piana nije lišen kontroverzi. U ožujku 2024. godine, američki kongresmen Robert Garcia optužio je brend za iskorištavanje autohtonih radnika u Andama koji sakupljaju vunu vikunje. Prema izvješću Bloomberg Businessweeka, ti radnici primaju minimalnu ili nikakvu naknadu, dok se gotovi proizvodi od te vune prodaju po iznimno visokim cijenama - primjerice, džemperi po cijeni od 9000 dolara.
Tvrtka je odbacila optužbe, navodeći da ne odražavaju stvarno stanje. Prema njihovim tvrdnjama, tijekom posljednjih deset godina isplatili su gotovo 20 milijuna dolara peruanskim dobavljačima za otkup vikunje vune, te da su sredstva ravnomjerno raspodijeljena među lokalnim zajednicama.