Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ERA malih pametnih telefona polako ide svome kraju. Samsungov srednji i srednje niži razred, u koji spada Galaxy A36, svakim je danom siromašniji za modele kompaktnih dimenzija. Zasloni od 6.7 do 6.9 inča postali su standard u svim cjenovnim kategorijama.
Galaxy A36 tako dolazi u kućištu koje dimenzijama odgovara skupljim modelima kao što su A56 i S25 Plus, dok je za samo 0.2 inča manji od top modela S25 Ultra. Ni dizajnom se ne razlikuje od skuplje braće, što je također već neko vrijeme uobičajena praksa, no odaje ga modul kamere na poleđini koji je upakiran u jednu fizičku cjelinu.
Poleđina je izrađena od stakla prekrivenog zaštitnim slojem, baš kao i zaslon. Zbog toga je osjetno manje klizav od skupljih modela, ali tragove prstiju je nemoguće izbjeći, barem na crnom primjerku. Bijela površina je na ovu pojavu donekle otpornija. Osobno preferiram korištenje zaštitnih maskica, tako da mi packanje ne predstavlja problem, a isto savjetujem svima.
U ruci leži otprilike isto kao S25 Ultra, od kojeg je zanemarivo manji, s vidljivom razlikom debljih rubova oko zaslona i nešto zaobljenijih kutova. Općenito je na izgled prepoznatljiv kao Samsung, ali samo će rijetki znalci znati o kojem se točno modelu radi.
Dimenzijama i oblikom zapravo u potpunosti odgovara skupljem modelu Galaxy A56. Dolazi s IP67 certifikatom otpornosti na vodu i prašinu, što je sada očito standard i u srednje nižem cjenovnom razredu.
Veliki 6.7-inčni AMOLED zaslon dolazi u 1080p rezoluciji, što će vam svakako biti dovoljno, čak i za ugodno gledanje filmova i igranje igara, a nije izostala ni sada već uobičajena stopa osvježavanja od 120 Hz.
Ne može sve biti na razini top modela pa je negdje potreban kompromis. U odnosu na model S24 Ultra primjetna je razlika u kontrastu na vanjskom svjetlu iako je maksimalno pozadinsko osvjetljenje odličnih 1900 nita. Za zaštitu je zadužen uobičajeni Gorilla Glass zaštitni sloj.
Ispod zaslona je ugrađen čitač otisaka prstiju. Brz je i precizan, no, s obzirom na to da je optički, ipak nije na razini ultrazvučnih u S klasi, koji rade i s vlažnim prstima. U izravnoj usporedbi s čitačem na S24 Ultri razlika je vidljiva, ali isključivo jer sam osobno naviknut na ultrazvučni. Ili možda bolje reći razmažen, pa sam navikao da mi radi i s prstima umašćenim ćevapima.
Zanimljivo je da Galaxy A36 ima vrlo jake vanjske zvučnike. Kao što je već uobičajeno, jedan je smješten na dnu kućišta, a drugi skriven u telefonskoj slušalici. S obzirom na cjenovni razred, proizvode iznimno kvalitetan, čist i jak stereo zvuk. Definitivno bolji od onog što u istom cjenovnom razredu nudi npr. Xiaomi, no moguće je da se radi o subjektivnom dojmu.
U svakom slučaju, uredski koncert Miše Kovača protekao je u veselju.
Uređaj pokreće 4-nanometarski Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 procesor. Samsung je očito imao dobar razlog za napuštanje vlastite Exynos platforme, korištene u modelu A35. Ipak, razlike u performansama u odnosu na njega su minorne. Geekbench benchmark test pokazuje 1017 bodova u single-core i 2878 bodova u multi-core izvedbi, što je na očekivanoj razini.
Testni primjerak došao je u konfiguraciji sa 6 GB RAM-a i 128 GB spremišne memorije, što je minimum za nekakvo ozbiljnije korištenje mobitela s ovakvim mogućnostima. Količina radne memorije možda neće previše utjecati na radnje na koje ste navikli, ali 128 GB prostora za pohranu u današnje vrijeme objektivno je malo.
Danas se čak i koncerti u kvartovskom klubu snimaju u 4K rezoluciji, stoga nećete valjda prve korake svog djeteta snimati u 1080p? Treba misliti na budućnost, a ona je već stigla u 8K rezoluciji.
Svakako savjetujem da u startu razmislite o 8/256 GB varijanti. Isto tako treba napomenuti da je Galaxy A35 imao utor za microSD memorijske kartice, što u A36 više nije slučaj. Dakle, imate razlog više da u startu odaberete model s više interne memorije.
Ukupna snaga ovog procesora bit će vam dovoljna za većinu aplikacija. Uspio sam zavrtjeti čak i nekoliko zahtjevnijih igara, ali ukupan dojam, očekivano, nije spektakularan. Za bolje iskustvo mobilnog igranja svakako je pametnije izabrati npr. A56. Surfanje, društvene mreže, fotografiranje i snimanje 4K videa odvijaju se glatko, bez bilo kakvog zastajkivanja, štucanja i drugih nepodopština.
Vidljiva promjena dolazi u softveru. Novi One UI 7 izmijenio je dosta detalja u odnosu na prethodnih nekoliko verzija i donio nove funkcije. Temeljen je na Androidu 15, a Samsung za ovaj model obećava čak šest godina nadogradnji operativnog sustava.
Ako ste do sada koristili Samsung, na nove detalje sučelja bit će se potrebno prilagođavati neko vrijeme jer su mnoge funkcije i opcije premještene, odnosno drukčije izvedene. U nekim slučajevima i nepotrebno zakomplicirane. Jedan takav primjer je gesta povlačenja prsta od vrha prema sredini zaslona.
Očekujete da će se pojaviti obavijesti i kontrolni centar, ali šipak. Vidjet ćete ili jedno ili drugo, ovisno o tome s koje ste strane povukli prstom. U slučaju da ste to uradili s desne strane, trebat će vam još jedna gesta ulijevo za prikaz obavijesti. Naravno, s vremenom ćete se naviknuti. Kao i na promjenu sata - gunđate, ali prihvatite.
Sveprisutna umjetna inteligencija nije zaobišla ni ovaj model. Iako ne raspolaže svim mogućnostima kao skuplji modeli s jačim procesorima, ipak omogućuje neke zanimljive radnje.
AI Select značajka, izrađena na Smart Select funkcionalnosti iz prethodnih generacija One UI sučelja, sada detaljnije analizira sadržaj na zaslonu te na temelju toga nudi akcije. Naprimjer, ako fotografija sadrži tekst, AI ga može "uhvatiti", analizirati i eventualno na temelju njega odraditi pretraživanje na internetu.
Također može napraviti isječak fotografije, stvoriti GIF-ove iz Instagram Reelsa ili generirati pozadinsku sliku na temelju fotografije iz galerije. Tu je i neizostavni Googleov Circle-to-search, kao i Gemini, s kojim odnedavno možete izravno razgovarati i na hrvatskom jeziku.
U Galeriji također možete koristiti sada već uobičajeni Object eraser za uklanjanje nepoželjnih osoba i predmeta s fotografije, ali od njega nemojte očekivati performanse kao na skupljim modelima s jačim procesorima.
Postava stražnjih kamera ostala je ista kao na A35. Imamo 50 MP primarnu, 8 MP ultra-širokokutnu i 5 MP makro kameru. Jedina razlika je sprijeda, gdje je za selfije sada zadužena 12 MP kamera s novim senzorom.
50 MP primarna kamera sadrži Sony IMX882 senzor, koji inače nalazimo u nizu telefona iz ovog cjenovnog raspona. Iako može okidati fotografije u punoj rezoluciji, po zadanim postavkama koristi pixel-binning tehnologiju, koja četiri piksela združi u jedan i tako postigne optimalnu kvalitetu.
Rezultat je fotografija rezolucije sasvim dovoljnih 12.5 MP. Fotografije na dnevnom svjetlu su odlične i malo tko će ih moći razlikovati od onih uhvaćenih skupljim uređajima. Međutim, ako okidate u 2x načinu, dakle digitalno uvećane, nemojte očekivati impresivne rezultate.
Slična situacija je i s ultra-širokokutnom kamerom, koja će sasvim solidno odraditi posao. Za noćno fotografiranje uređaj u pravilu sam detektira slabije svjetlosne uvjete i prebaci na noćni način, no ponekad ne uspije iz prve, pa je najbolje da prebacite sami. U takvim uvjetima, očekivano, fotografije su manje oštre, s više šuma, a u nekim slučajevima imaju i povećanu zrnatost.
Imajte na umu da okidanje u noćnom načinu traje po nekoliko sekundi, a to iziskuje mirnu ruku. Ako imate oslonac, fotografije će biti vidljivo bolje. Donekle me iznenadila selfie kamera, koja se pokazala neočekivano dobrom u usporedbi s konkurencijom u istom cjenovnom razredu.
Video možete snimati najviše u 4K 30 fps načinu, ali samo primarnom kamerom, dok je ultra-širokokutna ograničena na 1080p. Rezultati su u oba slučaja u granicama očekivanja, dakle, vrlo dobri, ali ne i odlični kao kod skupljih uređaja.
Uređaj dolazi s 5000 mAh baterijom, kakvu koristi i najskuplji model - S25 Ultra. Za razliku od njega, reprodukcija i streaming videa mogu trajati osjetno dulje, dok u ostalim segmentima postižu slične rezultate. Ukupna autonomija u raznim scenarijima i kombinacijama korištenja je solidna.
Najveća prednost u odnosu na A35, s istim kapacitetom baterije, jest podrška za 45 W punjenje. Dakle, punit će se brže, ali ćete morati kupiti takav punjač budući da ne dolazi u prodajnom pakiranju. Od 0 do 100% na sobnoj temperaturi napunio se za otprilike sat i 10 minuta.
Samsung Galaxy A36 iznimno je kvalitetno izrađen telefon, s izvrsnim, velikim OLED zaslonom i neočekivano glasnim vanjskim zvučnicima. Nudi vrlo dobre performanse i kvalitetu fotografija, a nova politika Samsunga omogućuje mu šest godina Android nadogradnji.
S druge strane, ne dolazi s punjačem u kutiji, no na to smo već navikli kod novijih telefona. Izgubio je utor za memorijske kartice, pa bi u startu trebalo razmisliti o konfiguraciji s 256 GB pohrane.
Cijena od 379 eura za osnovni model prilikom lansiranja ne čini ga najpovoljnijim na tržištu, no operateri će ga u tarifama i raznim modelima pretplate sasvim sigurno ponuditi povoljnije.