Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
APPLEOV iPhone uskoro bi mogao postati znatno skuplji. Predsjednik SAD-a Donald Trump uveo je visoke carine, što bi moglo drastično promijeniti globalnu trgovinu, a prema mišljenju analitičara, potrošački proizvodi poput iPhonea mogli bi biti najviše pogođeni. Ako Apple trošak prebaci na kupce, cijene bi mogle porasti za 30 do 40%.
Većina iPhonea i dalje se proizvodi u Kini, koja je pogođena carinom od 54%. Ako te carine ostanu na snazi, Apple će se naći pred teškom odlukom: apsorbirati dodatne troškove ili ih prebaciti na potrošače. Dionice Applea u četvrtak su pale za 9.3%, što je bio njihov najgori dan još od ožujka 2020., prenosi Reuters.
Apple godišnje proda više od 220 milijuna iPhonea, a najveća tržišta su mu SAD, Kina i Europa. Najjeftiniji model iPhonea 16 lansiran je u SAD-u s početnom cijenom od 799 dolara. Međutim, prema projekcijama analitičara iz Rosenblatt Securitiesa, cijena bi mogla porasti na čak 1142 dolara ako Apple odluči prebaciti trošak na kupce.
Skuplji model iPhone 16 Pro Max, s ekranom od 6.9 inča i 1 TB memorije, trenutačno se prodaje za 1599 dolara, ali bi mogao poskupjeti na gotovo 2300 dolara.
Trump je još u prvom predsjedničkom mandatu uveo carine na širok spektar kineskog uvoza kako bi potaknuo američke kompanije da proizvodnju vrate u SAD ili prebace u zemlje poput Meksika, no tada je Apple uspio ishoditi izuzeća. Ovaj put izuzeća još nema.
"Cijela ova priča s carinama razvija se potpuno suprotno našim očekivanjima. Smatrali smo da će Apple kao američka ikona biti pošteđen", rekao je Barton Crockett, analitičar iz Rosenblatt Securitiesa.
iPhone 16e, predstavljen u veljači kao jeftinija opcija za Appleove značajke umjetne inteligencije, košta 599 dolara. Poskupljenje od 43% značilo bi cijenu od 856 dolara, a i cijene drugih Appleovih uređaja mogle bi značajno porasti. Mnogi kupci mobitele otplaćuju kroz ugovore s mobilnim operaterima tijekom dvije ili tri godine.
Apple se još nije službeno oglasio.
No neki analitičari ističu da prodaja iPhonea već sada stagnira na glavnim tržištima jer Appleova umjetna inteligencija, paket funkcija koje omogućuju sažimanje obavijesti, prepravljanje e-mailova i pristup ChatGPT-ju, nije uspjela oduševiti korisnike.
Stručne recenzije sugeriraju da, iako inovativne, te funkcije nisu dovoljno uvjerljive da bi opravdale prelazak na nove modele. Pad potražnje mogao bi dodatno ugroziti financijske rezultate Applea, osobito ako cijene porastu zbog carina.
Angelo Zino, analitičar u CFRA Researchu, izjavio je kako će Apple teško moći prenijeti više od 10% troška na potrošače: "Očekujemo da Apple odgodi veće poskupljenje do jeseni, kada izlazi iPhone 17, jer je to uobičajena praksa za planirana povećanja cijena."
Prema procjenama Neila Shaha iz Counterpoint Researcha, Apple bi morao u prosjeku povećati cijene za najmanje 30% kako bi nadoknadio troškove uvoznih davanja. Naglo poskupljenje moglo bi umanjiti potražnju za iPhoneima i dati prednost južnokorejskom Samsungu jer ta zemlja ima znatno niže carine u odnosu na Kinu, gdje se proizvode svi iPhonei za američko tržište.
"Naše brze kalkulacije na dan Trumpove 'carinske revolucije' sugeriraju da bi ovo moglo ozbiljno pogoditi Apple, s potencijalnim gubitkom i do 40 milijardi dolara. Teško nam je zamisliti da bi Trump ugrozio jednu od američkih ikona, ali situacija izgleda prilično ozbiljno", izjavio je Crockett iz Rosenblatta, dodajući kako su vjerojatni pregovori između Applea, Kine i Bijele kuće.