"POTENCIJALNO je riječ o razlici između života i smrti", izjavila je Lynn Calder, direktorica Ineos Automotivea, automobilske kompanije u vlasništvu sir Jima Ratcliffea, manjinskog vlasnika Manchester Uniteda. Ovu rečenicu izrekla je tijekom govora o utjecaju američkih carina na poslovanje u sportu.
Tvrtka koja ima proizvodnju u Njemačkoj sada se suočava s mogućnošću nametanja carine od 25% na vozila koja izvozi na ključno američko tržište. Calder priznaje da je tvrtka "ranjiva na carine" te joj treba "izravna i hitna politička intervencija", prenosi BBC.
Njezino jasno upozorenje podsjeća na posljedice carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, a utječu na niz industrija povezanih sa sportom kroz investicije ili sponzorstva. Globalna burzovna tržišta pala su zbog strahova od inflacije, no osim općega ekonomskog poremećaja, na koje druge načine trgovinski rat može utjecati na svijet sporta?
SAD će u narednim godinama biti domaćin nekih od najvećih svjetskih sportskih događaja, uključujući Svjetsko prvenstvo 2026. te Olimpijske i Paraolimpijske igre u Los Angelesu 2028. Ovi događaji trebali bi biti ključna prilika stranim tvrtkama za jačanje profila i povećanje prodaje u Americi.
Primjerice, južnokorejska automobilska kompanija Hyundai Group nastojat će iskoristiti svoje sponzorstvo s FIFA-om tijekom ovogodišnjega Klupskog svjetskog prvenstva i Svjetskog prvenstva 2026. godine. No hoće li agresivna Trumpova trgovinska politika natjerati te kompanije na promišljanje?
"Vjerujem da neki sponzori sada ponovno procjenjuju kako aktivirati te ugovore u SAD-u s obzirom na nove trgovinske prepreke", rekao je John Zerafa, strateg za sportska događanja, pa dodao: "Zašto bi sponzor potrošio milijune funti ako je prodaja u Americi sada otežana?" Mnoge sportske momčadi i sportaše sponzoriraju proizvođači sportske odjeće.
Kako većina tih tvrtki ovisi o materijalima i proizvodnji u Aziji – gdje je Trump uveo neke od najviših carina – nije iznenađenje što su dionice Nikea, Adidasa i Pume oštro pale zbog straha od povećanja troškova uvoza koji bi mogli biti prebačeni na potrošače.
Međutim, stručnjak za sportske financije Kieran Maguire smatra da bi utjecaj ipak trebao biti ograničen. "Za repliku sportskog dresa od 100 dolara (76.36 funti) prodanog u SAD-u, troškovi proizvodnje u izvornoj zemlji su oko 12-15 dolara ili čak manje", rekao je pa dodao:
"Dakle, čak i s carinom od 40%, riječ je o povećanju cijene od oko 4 dolara. Potrošači su već navikli plaćati premium cijene za sportsku robu. Proizvođač i trgovac trebali bi apsorbirati dio povećanja, što neće značajno utjecati na prodaju ili proviziju klubova."
Europska udruga za sponzorstva izjavila je za BBC Sport da "pozorno prati situaciju te aktivno traži stajališta zajednice sportskih sponzora". "Ako se pokaže da postoji negativan utjecaj na industriju, primjereno ćemo odgovoriti", rekli su.
Trumpove carine izazvale sui pitanja o atmosferi na sportskim događajima koje će SAD organizirati, posebno na Ryder Cupu ove godine. S obzirom na to da su čelnici EU oštro kritizirali američku politiku, nije nemoguće da će antieuropski sentiment među američkim navijačima ojačati. Tu je i Svjetsko prvenstvo 2026., koje SAD organizira s Meksikom i Kanadom.
U siječnju je Trump najavio uvođenje carina od 25% na uvoz iz susjednih zemalja, dvaju najvećih trgovinskih partnera SAD-a, kao odgovor na probleme poput unosa opioida fentanila, ilegalne migracije i trgovinskih deficita.
Prošlog mjeseca Trump je ustvrdio kako će političke i ekonomske napetosti između SAD-a i njegovih suorganizatora "učiniti Svjetsko prvenstvo zanimljivijim". "Napetosti su dobra stvar", dodao je. Također je najavio osnivanje posebne radne skupine za Svjetsko prvenstvo, kojom će i predsjedati kako bi osigurao nesmetano odvijanje turnira.
No njegova protekcionistička politika postavlja ozbiljna pitanja o spremnosti zemalja da surađuju na sigurnosti i olakšavanju ulaska navijača preko granica. Zbog skupljih uvoznih materijala, poput čelika i aluminija, postoje zabrinutosti oko razvoja infrastrukture za turnir.
Trump je također provocirao izjavom da će Kanada postati "51. savezna država", zbog čega su kanadski navijači zviždali na američku himnu na NBA i NHL utakmicama. "Nacije organiziraju globalne sportske događaje zbog ugleda, investicija i poruke otvorenosti svijetu, no čini se da je Trumpova Amerika daleko od toga", zaključio je Zerafa.
Uz uzvratne carine drugih država, trgovinski rat mogao bi utjecati na svakoga tko kupuje sportsku opremu proizvedenu u SAD-u te na američke kupce uvoznih proizvoda. Premier liga izvozi sadržaj u SAD preko ugovora s NBC-jem vrijednog 2 milijarde funti, no budući da je riječ o usluzi, carine se ne primjenjuju.
"Zbog toga nema posljedica, osim u slučaju eskalacije trgovinskih odnosa između SAD-a i Velike Britanije", rekao je Maguire. Veća briga za britansku nogometnu industriju bit će pad potrošnje na ulaznice i pretplate ako strahovi od recesije postanu stvarnost.