Screenshot: YouTube
FRANCUSKI premijer Jean-Marc Ayrault predočio je parlamentu dokaze o napadima kemijskim oružjem u Siriji. U dokumentima s kojih je skinuta oznaka tajnosti nalaze se informacije o najmanje tri napada kemijskim oružjem u periodu od travnja do kolovoza ove godine.
Dokaze o korištenju kemijskog oružja posjeduje i njemačka obavještajna agencija BND. Prema izvještaju Der Spiegela, koji citira rezultate tajnog sastanka, BND posjeduje dovoljno dokaza da je sirijski predsjednik Bashar Assad naredio napade kemijskim oružjem 21. kolovoza. Prema izvještaju, BND je presreo komunikaciju između vrha Hezbollaha i ambasade Irana.
Amerikanci zaplovili prema Siriji
Američki nosač zrakoplova na nuklearni pogon USS Nimitz i ostali brodovi iz njegove borbene skupine upućeni su prema Crvenom moru kako bi bili spremni pomoći SAD-u u slučaju napada na Siriju, kazao je anonimni izvor iz SAD-a Reutersu.
"Radi se o raspoređivanju sredstava kako bi bila na raspolaganju u slučaju da dođe do napada" kazao je dužnosnik Reutersu te dodao da zasad nije poznato kada će brodovi stići do Crvenog mora.
Rusija poslala izviđački brod
Rusija je na područje sukoba također poslala svoje snage.
Izviđački brod Prijazovje je kasno sinoć napustio bazu ruske mornarice u ukrajinskog luci u Sevastopolju na Crnom moru i krenuo u misiju "prikupljanja informacija na području eskalacije sukoba", izjavio je neimenovani izvor iz ruske vojske za Reuters. Rusko Ministarstvo obrane odbilo je komentirati informaciju.
Iz Moskve su i danas stigli komentari da SAD nije dokazao optužbe da je sirijski režim koristio kemijsko oružje. Ruske vlasti vjeruju da iza smrtonosnog napada 12. kolovoza stoje pobunjenici koji žele izazvati vojnu intervenciju zapadnih sila.
Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, kazao je kako "u dokazima nema ničeg specifičnog, nema koordinata, nema imena, nema dokaza da su testove poduzeli profesionalci."
Sirija zatražio od UN-a da spriječi napad, a od SAD-a da prestane prijetiti svima koji se ne slažu s njegovom politikom
Sirija se u međuvremenu pismom obratila glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu s molbom da ta organizacija spriječi "bilo kakvu agresiju" na Siriju. Sirijski veleposlanik pri UN-u Bašar Džafari je u pismu glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu i predsjedavajućoj Vijeća sigurnosti Mariji Cristini Perceval pozvao je UN da bude odgovoran, ispuni svoje dužnosti te spriječi agresiju na Siriju bilo kakve vrste tražeći diplomatsko rješenje krize. Također je pozvao Vijeće sigurnosti da "zadrži ulogu sigurnosnog ventila" i "spriječi apsurdnu upotrebu sile koja bi bila izvan granica međunarodne legitimnosti", objavila je državna sirijska novinska agencija SANA.
Džafari se obratio i SAD-u kojemu je poručio da bi trebao igrati ulogu čuvara mira te, Siriji, umjesto slanja konstantnih prijetnji svima koji se ne slažu s njegovom politikom, biti partner Rusiji u pripremanju međunarodne konferencije o Siriji.
"Američka intervencija u Siriji ujedno bi bila i podrška al-Qaidi i njezinim pristašama"
Sirijski zamjenik ministra vanjskih poslova Faisal Mekdad izjavio je u razgovoru za BBC kako bi bilo kakva vojna intervencija Sjedinjenih Američkih Država u Siriji značila i "potporu al-Qaidi". Dodao je i da su kemijsko oružje u napadu 21. kolovoza koristile pobunjeničke skupine koje naoružava SAD, a ne vojska Bashara al-Assada.
Američki kongres će odobriti napad na Siriju?
Administracija američkog predsjednika Baracka Obame nastavlja prikupljati podršku članova Kongresa u vezi s pokretanjem vojnog napada na režim Bashara al-Assada, javlja dopisnik agencije Anadolija.
Sam predsjednik Obama je u nedjelju telefonom razgovarao s pojedinim članovima Kongresa. Očekuje da će i u narednim danima, do zasjedanja Kongresa 9. rujna, biti u stalnom kontaktu s članovima Kongresa kako bi dobio podršku za napad na Siriju.
Izrael: Pripadnici rezervnih vojnih snaga poslani kući
NATO ima obvezu obraniti i zaštiti Tursku
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen zatražio je oštru reakciju međunarodne zajednice protiv sirijskog režima predsjednika Bashara al-Assada zbog upotrebe kemijskog oružja u predgrađu Damaska 21. kolovoza, javlja dopisnik agencije Anadolija.
"NATO nije marginaliziran u vezi s odgovorom međunarodne zajednice prema Siriji, jer NATO i nije bio jedna od opcija napada. Naš glavni cilj su zaštita i obrana našeg saveznika Turske. Ako dođe do napada na Siriju, pretpostavljam da će operacija protiv Assada biti kratka i precizna. A za izvođenje takve operacije nema potrebe za kontrolnim i komandnim sistemima NATO-a", rekao je Rasmussen.