Screenshot: CNN; Foto: Hina
Prije samo dva tjedna ovaj mladić u dvadesetim godinama borio se u Siriji, u Raqqi. "I Raqqa je preuzeta od strane militanata koji nemaju milosti prema neistomišljenicima", navodi CNN.
Mladić,koji se trenutno nalazi u Turskoj, tvrdi kako je otišao jer "skupina šiti nepravdu u ime pravde", no još uvijek se slaže s njihovom ideologijom.
Je li IS opasnija od Al Qaede?
Matthew G. Olsen, direktor "National Counterterrorism Center" i stručnjak za terorizam za Deutsche Welle kazao je kako Amerikanci strahuju da bi se pripadnici IS-a iz Europe i SAD sa svojim zapadnim putovnicama mogli lakše vratiti u svoje zemlje i tamo izvršiti terorističke napade. Prema njegovim informacijama samo u protekle tri godine više 100 Amerikanaca i tisuću Europljana otišlo je u Siriju.
Olsen dodaje kako postoji opasnost da IS uskoro postane najopasnija teroristička organizacija na svijetu. Tvrdnju potkrepljuje činjenicom da je Islamska država i financijski dobro opskrbljena jer trenutno samo od otkupnina za otmice dnevno zarađuje po milijun dolara.
U usporedbi s Al-Qaidom, pripadnici IS-a imaju sasvim drugu taktiku: IS radije organizira više manjih, nego veće, pojedinačne, napade. Olsen kao primjer navodi napad na židovski muzej u Bruxellesu u svibnju ove godine. Borci IS-a i dalje izbjegavaju elektronsku komunikaciju što otežava njihovo praćenje, piše Deutsche Welle.
Vijeće sigurnosti: Islamska država mora biti poražena
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda osudilo je u subotu "gnjusno i kukavičko" ubojstvo američkog novinara Stevena Sotloffa, kojeg su pogubili džihadisti, te izjavilo da Islamska država mora biti poražena.
Stevenu Sotloffu (31) su odrubili glavu džihadisti IS-a i ta ja video snimka objavljena u utorak na internetu, dva tjedna nakon objave video snimke sličnog pogubljenja Jamesa Foleya.
"Članovi Vijeća sigurnosti su ponovo naglasili da IS mora biti pobijeđen i da njihova netolerantnost, nasilje i mržnja moraju biti iskorijenjeni", rekle su u jednoglasnoj izjavi 15 članica Vijeća.
"Takva nedjela IS-a ne zastrašuju već samo pojačavaju odlučnost za stvaranje novog zajedničkog napora vlada i institucija u borbi protiv IS-a, Fronte al- Nosra i svih pojedinaca, skupina i inicijativa pridruženih al Qaedi," stoji u izjavi.
Sotloff je radio za više medija među kojim američki list Time, kada je otet 4. travnja 2013. u Alepu u Siriji, blizu turske granice.
Irak pozdravlja plan za svjetsku koaliciju protiv džihadista
Iračke vlasti su u subotu pozdravile plan međunarodne koalicije koji su potaknule Sjedinjene Države za borbu protiv džihadista Islamske države (IS).
Taj projekt je započet u petak u sklopu summita NATO-a u Velikoj Britaniji gdje je američki predsjednik Barack Obama rekao da vjeruje da su se saveznici NATO-a i njihovi partneri spremi priključiti velikoj međunarodnoj koaliciji kako bi pobijedili IS.
Ta ekstremistička sunitska skupina optužena za etničko čišćenje i zločine protiv čovječnosti vodi od 9. lipnja veliku ofenzivu u Iraku i od 2013. sudjeluje u ratu u Siriji, proglasila je kalifat na velikim predjelima zauzetim u te dvije susjedne zemlje.
Pred napredovanjem IS na iračkom sjeveru, Sjedinjene Države su 8. kolovoza počele voditi zračne napade na njihove položaje, uz podršku kurdskih i saveznih snaga. Oni su također poslali više od 800 vojnih savjetnika i vojnika i s drugim zapadnim zemljama opskrbile oružjem Kurde.
Nakon dekapitacije dvojice američkih novinara otetih u Siriji, Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa u dva tjedna, međunarodna zajednica je postala još odlučnija u borbi protiv te skupine odgovorne za silovanja, pogubljenja, otmice i progone.
"Pozdravljamo plan koalicije da se suprostavi IS-u", rekao je irački ministar vanjskih poslova u odlasku Hoshyar Zebari, koji je priznao da su mogućnosti njegove zemlje organičeni te da im treba jaka podrška.