Streljivo korišteno u napadima u Parizu proizvedeno je u BiH, no izvezla ga je bivša SFRJ

Screenshot: YouTube

ZAMJENIK ministra obrane BiH Živko Marjanac izjavio je za Dnevni Avaz da je u Bosni i Hercegovini proizvedeno streljivo koje su teroristi koristili u prošlotjednom napadu na Parizu, ali nije mogao precizirati je li iz ove države stiglo u Francusku.

"Na jednoj od čahura je pisalo “IK Konjic 1986”. To je kompanija “Igman Konjic”. Ali ako je “Igman Konjic” bio u sastavu JNA, znači da je rasprostranjeno njegovo streljivo od Slovenije do Makedonije", rekao je Marjanac za Avaz.

Pri tome je zamjenik ministra obrane odbacio mogućnost da je streljivo u ruke terorista došlo iz skladišta Oružanih snaga BiH.

"Otkuda je streljivo došlo ne zna se, ali jeste proizvedeno u BiH. Ovdje je bio rat i u svakoj drugoj kući i danas ima 20 metaka", dodao je Marjanac.

Pojasnio je da je streljivo mogao prodati bilo tko, te je dodao kako 'Igman Konjic' i danas proizvodi streljivo koje izvozi u SAD.

U terorističkim napadima u francuskoj prijestonici prošloga tjedna život je izgubilo 17 ljudi, među kojima i skoro cijela redakcija satiričnog magazina “Charlie Hebdo”.

Reakcija Ministarstva obrane BiH

Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine odbacilo je, nakon natpisa od jutros, postojanje bilo kakve veze tijela vlasti te zemlje i njenih oružanih snaga sa streljivom kojega su u prošlotjednom napadu na redakciju francuskog časopisa "Charlie Hebdo" rabili teroristi.

Tijekom policijskog očevida nakon tog napada pronađene su čahure metaka za strojnicu promjera 7,62 milimetara s utisnutim oznakama "IK 86".


Prema međunarodnom sustavu označavanja streljiva to je bio dokaz da su ovi meci proizvedeni u tvornici "Igman" iz hercegovačkog gradića Konjica davne 1986. godine.

Naknadno je potvrđeno kako je streljivo što su ga posjedovali teroristi u Parizu doista proizvedeno u Konjicu, no iz Ministarstva obrane BiH su pojasnili kako prodaja i izvoz oružja i streljiva podliježu strogim provjerama, uključujući i one o krajnjem korisniku

"Ministarstvo obrane i oružane snage BiH nemaju nikakve veze sa streljivom koje je korišteno u napadu terorista na redakciju magazina 'Charlie Hebdo'. Podsjećamo da na tržištu slobodno rade sve tvornice oružja pa i tvornica 'Igman' Konjic", stoji u priopćenju.

Direktor ove tvornice Džihad Muratbegović pojasnio je kako je ona u bivšoj Jugoslaviji proizvodila dvije vrste streljiva.

Jedno s ćirilićnim oznakama koristila je tadašnja JNA, dok je drugo namijenjeno izvozu imalo latinične oznake poput metaka pronađenih u Parizu.

"Ako je proizvodnja iz 1986. godine, to znači da je bilo u vrijeme bivše države. Nas tada nitko nije pitao za izvoz, naše je bilo da radimo i proizvodimo", kazao je Muratbegović lokalnim medijima.

Njegov je zaključak kako su se teroristi domogli streljiva proizvedenog u "Konjicu" s tržišta neke od država koje su ga svojedobno zakonito kupile od bivše SFRJ jer tada nisu bile pod embargom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.