"Mi smo u 90-ima odredili nizak tečaj i fiksirali ga. Time smo dobili nekonkurentnu proizvodnju, što je odredilo fiskalnu politiku. Iz proračuna su se novci uzimali za regionalnu politiku, pri čemu je industrija potpuno uništena. Sve to odredilo je monetarnu politiku, čiji je jedan element obrana tečaja. Iako je izvor za to bila inicijalna loša politika tečaja, ne znači da se to ne može popraviti", smatra Jurčić.
Trebalo bi krenuti od industrijske politike, vjeruje Jurčić. Treba vidjeti koji su neiskorišteni kapaciteti, i koje tehnologije. Slijedi regionalna politika, koja bi odredila u kojoj se regiji kapaciteti nalaze. Da bi se to isfinanciralo potrebno je prilagoditi fiskalnu politiku, a njome bi onda trebalo konsolidirati monetarnu, uvjeren je Jurčić, koji ističe kako je eventualno odustajanje od obrane tečaja samo krajnji korak u sklopu cijele gospodarske reforme koja je neophodna.
Za četiri do pet godina bez promjene u gospodarstvu dužnička, tečajna, pa bankarska kriza
"Ja sam prvi koji će se zalagati za to da tečaj bude izvor konkurentnosti. Niski tečaj trpimo 15 godina, a on je stvorio ovakvu strukturu gospodarstva. Ako se ide sa promjenom tečaja, mora se promijeniti i ostale politike, a ako se povuče radikalni potez sa tečajem, situacija ne bi bila dobra", rekao je.
Ipak, promjene su ključne, slaže se Jurčić s ocjenom Rohatinskog. "Ako bismo nastavili ovako, tečaj bi pukao sam po sebi, jer bi slijedio crni scenarij dužničke krize, koji bi slijedile tečajna, pa bankarska kriza. Govorimo o scenariju koji će se sigurno dogoditi za četiri do pet godina ako se stvari ne promijene", zaključio je.