Cijene nafte su tjednima padale. Sve do prošlog tjedna

Ilustracija: EPA

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna blago porasle, nakon sedam tjedana pada, a tijekom tjedna osjetno su oscilirale, ovisno o vijestima o ponudi i potražnji. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 0.9 posto, na 76.55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.3 posto, na 71.43 dolara.

Prvi rast cijena nakon sedam tjedana pada zahvaljuje se nadi trgovaca da će u idućoj godini potražnja za naftom porasti, s obzirom na to da je, čini se, ciklus povećanja kamata u zapadnim zemljama završen. Na posljednjoj sjednici u ovoj godini čelnici američke središnje banke ostavili su kamatne stope nepromijenjene, s obzirom na to da inflacijski pritisci u SAD-u postupno popuštaju, i procijenili da će u idućoj godini kamate biti smanjene, i to u tri navrata.

Svjetska potrošnja bi trebala porasti sljedeće godine

To najvjerojatnije znači da će, unatoč oštrom povećanju kamata u više od godinu i pol dana, najveće svjetsko gospodarstvo izbjeći recesiju. A to, pak, znači stabilizaciju potražnje za naftom.

Najava smanjenja kamata Feda izazvala je pad vrijednosti dolara prema košarici valuta na najnižu razinu u četiri mjeseca, što je također podržalo cijene nafte, s obzirom na to da je zbog slabijeg dolara nafta jeftinija za kupce u drugim valutama.

Zbog niže cijene i mogućeg jačanja potražnje u SAD-u, svjetska potrošnja nafte porast će u 2024. za 1.1 milijun barela dnevno, oko 130 tisuća više nego što se prije očekivalo, procjenjuje Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Slabi gospodarski podaci iz Njemačke i Kine

"Smanjenje proizvodnje OPEC+ vjerojatno će održati tržište nafte na početku 2024. u ravnoteži, unatoč slabijoj potražnji, a to bi trebalo ublažiti trenutnu zabrinutost zbog prekomjerne ponude", objavio je Commerzbank.

OPEC+, koji okuplja zemlje OPEC-a i saveznike, krajem studenog je dogovorio smanjenje proizvodnje od oko 2.2 milijuna barela dnevno za prvo tromjesečje iduće godine. No, slabi gospodarski podaci iz najvećeg europskog gospodarstva, njemačkog, i najvećeg svjetskog uvoznika Kine ograničili su rast cijena nafte prošloga tjedna.

Nakon pada prethodnih tjedana cijene su nafte na putu gubitaka u ovoj godini. Na londonskom je tržištu cijena barela trenutno u minusu u odnosu na početak godine oko 11 posto, kao i na američkom tržištu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.