VOZAČI i dostavljači koji bi uskoro trebali dobiti otkaze i pedesetak radnika iz proizvodnje Coca Cole sinoć su počeli štrajk u organizaciji Samostalnog sindikata tvrtke. Uz pomoć paleta boca blokirali su ulaz u skladište i izlaz te su zaustavili proizvodnju.
"Štrajka oko 250 radnika u proizvodnji i distribuciji, od ukupno 750 zaposlenih u punionicama u Zagrebu i Solinu te distributivnom centru u Požegi." - rekao je novinarima predsjednik sindikata Coca-Cole Marijan Sokačić.
"Tražimo povećanje plaća za 10 posto, jer nisu rasle već 10 godina, a 2000. godine pale su za 14 posto." - rekao je Sokačić.
Budući da nakon 15. mjeseci pregovaranja o izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora, između Samostalnog sindikata Coca-Cole i poslodavca Coca-Cola Beverages Hrvatska d.d. nije došlo do kolektivnog radnog spora, sindikat se odlučio na štrajk.
U procesu mirenja koji je trajao od 24. siječnja do 2. veljače, između sindikata i tvrtke nije postignut sporazum o spornim pitanjima kolektivnog ugovora, otpremninama, najnižoj plaći i drugim materijalnim pravima.
Sindikat je kroz pregovaranje tvrdio kako plaća u CCBH nije rasla u zadnjih 10 godina, da je naprotiv, smanjena 2000. godine za 14%, a za to je vrijeme volumen prodaje i proizvodnje porastao nekoliko puta.
Sindikat upozorava da paralelno sa procesom kolektivnog pregovaranja, uprava CCBH namjerava otpustiti gotovo 20% radnika i to bez dogovora i suglasnosti socijalnih partnera.
U sindikatu su posebno zabrinuti za radnike proizvodnje u Zagrebu i Solinu, zbog glasina o zatvaranju punionica i seljenju proizvodnje u neke druge dijelove Hrvatske ili čak u inozemstvo, a prema riječima štrajkaša novi pogon bi se trebao otvoriti u Subotici.
Samostalni sindikat Coca-Cole traži da se radnicima osiguraju otpremnine barem na razini onih koje danas isplaćuju bolje tvrtke u Hrvatskoj, u iznosu od 250 do 300 tisuća kuna bruto.
Uprava tvrdi da je štrajk nezakonit
Sindikat tvrtke CocaCola Beverages Hrvatska danas je započeo štrajk tražeći povećanje plaća i veće otpremnine za višak radnika, dok Uprava tvrdi da je štrajk nezakonit.
Uprava smatra da je štrajk nezakonit te će od nadležnih tijela zatražiti njegovu zabranu.
Štrajk je počeo i prije nego što je najavljen, a štrajkaši su zapriječili ulaz i onima koji žele raditi, ističe direktorica za odnose s javnošću Majda Tafra Vlahović.
Osim toga, u Coca-Colinoj zgradi u Sachsovoj ulici poslovne su prostore unajmile neke druge tvrtke, čijim se zaposlenicima također ne dopušta ulazak.
Index.hr/Hina