Damiru (16) prije dva mjeseca umrla majka, njemu se vratila leukemija. Treba pomoć

Screenshot: RTL

Tek mu je 16 godina, a već drugi put vodi bitku za život. Damir Pejić iz Vukovara umjesto na rijeci Adi, ljeto provodi na zagrebačkom Rebru. 

Prvi put je leukemiju dobio kad mu je bilo jedanaest godina. Nedavno su nalazi pokazali da se bolest vratila. Pred njim je ponovno bila borba za život, a onda je, prije dva mjeseca, bitku s karcinomom izgubila njegova majka.

"Čudno, ali navikneš se. Eto, meni se drugi put vratila leukemija. Sad idemo i drugi put prijeći preko toga pa da sve nastavimo normalno", rekao je Damir za RTL.

"Pa ja sam u početku čak možda to i najbolje podnio što se tiče majke. Gledam da ti Bog sve u životu da s nekim određenim razlogom. Da je možda i njoj olakšao muke zato što je gledala da joj se dijete opet liječi pa da je nekako i nju spasio tako da na sve gledam nekako s vedrije strane, s te pozitivnije strane", kaže.

Damiru treba donor

Damir je, kaže pedijatar Zrinko Šalek iz KBC-a Zagreb, između dva ciklusa kemoterapije, no da bi ozdravio Damiru je potreban darivatelj matičnih stanica.

"Kada tražimo davatelja prvo pretražujemo obitelj, braću ili sestre i najbolji davatelji su brat ili sestra", kaže liječnik.

Damir braće i sestara nema, nema više ni majku, a od oca u životu nije dobio ni prezime. Ima ujaka i baku. 

U nacionalnom registru za Damira nije pronađen podudarni odgovarajući donor. Zbog toga su pozvani svi od 18 do 40 godina da se prijave u registar i svojom krvlju nekomu daruju život.

Prikupljanje uzoraka za Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica provodi se u osam transfuzijskih centara: u Zagreb, Osijeku, Rijeci, Puli, Splitu, Zadru, Varaždinu i Dubrovniku.

Kako se prijaviti?

Sam postupak pristupanju Registru dobrovoljnih darivatelja je vrlo jednostavan. Sve što osoba treba učiniti jest pristupiti jednoj od akcija Zaklade Ana Rukavina ili otići u jedan od Transfuzijskih centara u 8 hrvatskih gradova.

Prilikom upisa potrebno je dati svoje osobne podatke i ispuniti upitnik s medicinskim kriterijima, nakon čega se vadi jedna epruveta krvi namijenjena HLA tipizaciji. Točni osobni i kontakt podaci važni su kako bi lakše mogli doći do osobe koja je identificirana kao potencijalni darivatelj za pojedinog bolesnika.

Sve informacije možete pronaći na stranici Zaklade Ana Rukavina ili u najbližem KBC-u.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.