Andrej Grubišić, ekonomski analitičar i savjetnik, gostovao je u Studiju 4 HRT-a. Poručuje da je za daljnji rast hrvatskog gospodarstva potrebno povećati produktivnost i konkurentnost te da su potrebne reforme koje bi olakšale poslovanje.
Andrej Grubišić, ekonomski analitičar, ističe da je hrvatsko gospodarstvo jedinstveno zbog velike ovisnosti o turizmu, posebno u usporedbi sa siromašnijim zemljama koje također ovise o toj grani. "Bogatije zemlje imaju razvijeni turizam, no njegova je kontribucija manja nego u Hrvatskoj", dodaje on.
Grubišić napominje kako turizam nije loš sam po sebi, ali smatra da bi trebao biti stavljen u jednak položaj s drugim poduzetnicima, posebno zbog poreznog tretmana koji je trenutno povoljniji za turizam.
Grubišić zagovara poreznu ravnopravnost i predlaže jedinstvenu stopu poreza od 10% za sve. Prema njemu, privatno poduzetništvo je jedini izvor financiranja javnog sektora, a između 2009. i 2014. godine doživjelo je velike poteškoće, što je rezultiralo masovnim odlaskom ljudi iz Hrvatske.
"Nisam za povećanje porezne presije, nego stavljanje svih u isti položaj. Država ne bi trebala nikoga, neovisno bavi li se turizmom ili nečim drugim, stavljati u povlašteni ili podređeni položaj", rekao je Grubišić.
"Od 2009. do danas izgubili smo 400 tisuća ljudi", naglašava Grubišić, dodajući da je u međuvremenu narastao javni sektor. Ističe kako je od 2018. hrvatsko gospodarstvo ponovno dosegnulo razinu iz 2008., ali sada "jaše na valu tuđih novaca", pogotovo iz europskih fondova.
"Mi u svom portfelju nemamo ni jednu proizvodnu kompaniju koja je u zadnjih 5 godina investirala u dugotrajnu imovinu, da nije bar jedan dio svojih sredstava dobila iz Europskih fondova. Toga moramo biti svjesni", rekao je.
Grubišić smatra da je najavljeni porez na nekretnine "atak na privatno vlasništvo". Dodaje kako su Hrvati zbog inflacije ulagali u nekretnine kao oblik zaštite imovine. "Država je vjerojatno pridonijela tome, a sada te iste želi kazniti", kaže.
Također ističe da APN (Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama) nije pridonijela priuštivijem stanovanju, već je dodatno podigla potražnju i cijene nekretnina.
Grubišić tvrdi da su državni postupci, poput tiskanja novca i zatvaranja ekonomije tijekom pandemije, glavni generatori inflacije. "Sve je pod kontrolom politike, a tržište je najbolja zaštita od tuđe pohlepe", zaključuje.