> Pogledajte kako izgleda Popisnica
> Pogledajte kako izgleda Upitnik za kućanstvo i stan
Za one koji ne znaju, popisivanje stanovništva počelo je jutros (petak, 1. travnja), a građani moraju biti spremni odgovoriti i na "trik" pitanja. Naime, sva se pitanja odnose na stanje u "kritičnom trenutku", a kao takav je izabran 31. ožujka u 24 sata. Dakle, ukoliko večeras u ponoć imate radno mjesto, a kroz dan ili dva dobijete otkaz, popisivaču ćete svejedno morati kazati da ste - zaposleni.
Imate li vodokotlić u zahodu?
Nije to jedina apsurdnost ovogodišnjeg popisa stanovništva. S jedne strane, pohvalno je što se prvi put popisuje broj računala u kućanstvima i istražuje se informatička pismenost. S druge strane, sasvim je nejasno čemu služe pitanja poput imate li u zahodu vodokotlić ili nemate. Popisivači će vas također pitati odlazite li na posao, na fakultet ili u školu pješice, biciklom, automobilom ili javnim prijevozom. Morat ćete specificirati vrstu javnog prijevoza koji koristite. Ukoliko idete automobilom, bitno je istaknuti vozite li ili u automobilu sjedite kao suvozač...
"Je li osoba u razdoblju od 25. do 31. ožujka (barem jedan sat) obavljala bilo kakav posao za plaću u novci ili u naturi?", jedno je od pitanja u upitniku kojega će sa sobom donijeti u vaš dom popisivač.
Ukoliko vas popisivač ne nađe kod kuće, morat ćete se javiti u popisni centar
Susret s popisivačem ne možete izbjeći jednostavno ignorirajući zvono na vratima. Ukoliko vas prvi put ne pronađe kod kuće, popisivač će vam ostaviti poruku sa svojim brojem telefona, a naznačit će i točno vrijeme kada će doći idući put. Ukoliko vas ni drugi put ne pronađe u mjestu stanovanja, ostavit će vam poruku s podacima popisnog centra kojem se morate javiti kako bi sudjelovali u popisu. Ukoliko podatke koje popisivač zahtjeva niste u mogućnosti dati osobno, to može učiniti netko od članova vaše obitelji. Ignoriranje poziva se, kao što smo već naglasili, kažnjava novčano.
Popisivanje stanovništva će tijekom travnja vršiti 15.000 popisivača i 2000 kontrolora. Svaki popisivač sa sobom će morati nositi posebno ovlaštenje kojim dokazuje svoj status, a Državni zavod za statistiku i Hrvatska vlada garantiraju da su svi podaci iz popisa tajni. Ukoliko popisivači naokolo budu širili informacije stečene popisivanjem, bit će rigorozno kažnjeni: globama od 4000 do 20.000 kuna. Iz državnog proračuna je za provođenje popisa stanovništva izdvojeno oko 175 milijuna kuna. Prvi rezultati popisa bit će poznati u lipnju ove godine.