VIDEO Kinezi i Filipinci drugi put u par dana imali zračni incident

Kineska vojska priopćila je da je otjerala tri filipinska zrakoplova koji su "nezakonito" letjeli nad spornim otočjem Spratly, označivši to drugim zračnim incidentom ovog tjedna koji uključuje Peking i Manilu u Južnom kineskom moru. Glasnogovornik Zapovjedništva južne Kineske narodne oslobodilačke vojske, pukovnik Tian Junli, izjavio je da je vojska jučer otjerala dva mala zrakoplova Cessna 208 i jedan laki N-22 zrakoplov.

Kako piše Reuters, zapovjedništvo je izjavilo da su filipinski zrakoplovi djelovali provokativno u pokušaju da potvrde "nezakonite zahtjeve" Filipina nad malim arhipelagom, prema kineskim državnim medijima. "Filipini su zanemarili činjenice i više puta stigmatizirali, poticali i blatili kineske legitimne i zakonite akcije zaštite prava", dodaje Zapovjedništvo.

Filipini polažu pravo na sjeverozapadni dio Spratly otoka, arhipelaga od 100 otoka i grebena, dok Kina polaže pravo na cijeli arhipelag.

Bliski susret helikoptera i aviona

Ovaj incident uslijedio je nakon ranijeg bliskog susreta u utorak, kada je kineski vojni helikopter letio na tri metra od filipinskog aviona koji je letio iznad vrlo sporne pličine Scarborough u Južnom kineskom moru, okruženom bogatim ribolovnim područjima.

VIDEO Helikopter kineske mornarice proletio na tri metra od filipinskog aviona

Iako Scarborough leži unutar ekskluzivne ekonomske zone Filipina - područja koje se prostire 200 nautičkih milja (370 kilometara) od obale - Peking ga kontrolira od 2012. godine, prema inicijativi za pomorsku transparentnost Azije.

Tridesetominutnom sukobu kineskog helikoptera i filipinskog zrakoplova svjedočili su strani novinari koji su putovali u zrakoplovu, koji je pripadao Filipinskoj upravi za ribarstvo i vodene resurse.

Associated Press izvijestio je da je pilot kineskog helikoptera upozoren da djeluje opasno i da ugrožava živote posade i putnika.

"Vojne provokacije i zavaravanje"

Nakon incidenta, kinesko Zapovjedništvo optužilo je Manilu da provodi svoj "nezakoniti zahtjev za suverenitetom vojnim provokacijama i zavaravanjem međunarodnog razumijevanja, što je osuđeno na neuspjeh."

Po pisanju Al Jazeere, Peking polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more, što ga redovito dovodi u sukob sa susjednim zemljama, uključujući Brunej, Indoneziju, Maleziju, Filipine i Vijetnam.

Od 2013. godine, kineska vojska izgradila je 20 ispostava na Paracelskim otocima, još jednom spornom arhipelagu u Južnom kineskom moru, i sedam ispostava na otočju Spratly, prema inicijativi za pomorsku transparentnost Azije.

Prošlog tjedna, Kina je također ušla u ekskluzivnu ekonomsku zonu Australije, šaljući tri kineska ratna broda unutar 150 nautičkih milja (278 km) od Sydneya.

Ministar obrane Australije, Richard Marles, izjavio je za medije da je ovaj događaj "neobičan, ali ne i bez presedana", dok je premijer Anthony Albanese rekao da je Kina upozorila na potencijalne "vježbe s živim vatrom" u međunarodnim vodama uz istočnu obalu Australije, te su komercijalnim letovima dali upute da izbjegavaju to područje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.