Foto: 123rf
U SAMO tjedan dana travnja policijajci Policijske uprave osječko-baranjske ispisali su ukupno 303 kazne osobama mlađim od 18 godina, javlja Glas Slavonije. Iz policije tvrde kako nisu ciljano išli kažnjavati ljude, već su imali namjeru mlade spriječiti u činjenju nezakonitosti.
Policajci su u vrijeme ove akcije kontrolirali 324 ugostiteljska objekta, trgovine, sportske kladionice, parkove, područja osnovnih i srednjih škola, vrtića i društvenih domova.
Najviše kazni ispisano je mladima zbog raznih prometnih prekršaja, a kako doznajemo iz policije u 181 slučaju evidentirani su svi mogući prometni prekršaji mladih iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ali o kojim je točno prekršajima riječ nisu nam mogli pojedinačno reći. Pretpostavlja se da je tu sve, od prelaska preko ceste dok na semaforu gori crveno svjetlo do nenošenja kacige na mopedu i biciklističkih prekršaja. Posebno su navedena samo tri mlada vozača koja su imala alkohola u krvi, jedan koji nije imao ni dovoljno godina da vozi, jedan koji je vozio neispravno vozilo te još jedan slučaj kada vozač nije imao prometnu dozvolu kod sebe, ili je nije pokazao policajcu.
Ispijanje alkohola na javnom mjestu strogo je kažnjivo
Uz kazne koje su mladi dobili zbog prometnih prekršaja još 54 ih je kažnjeno zbog pijančevanja na javnom mjestu. U Osijeku će zbog toga platiti po 1000, a u Našicama 300 kuna kazne. Policija je u navedenih sedam dana kaznila i 21 mladu osobu koja uz sebe nije imala osobnu iskaznicu, 11 mlađih od 16 godina bilo je vani u noćnim satima između 23 i 5 sati ujutro, petero maloljetnika pilo je alkohol u kafićima, četvero nije bilo prijavljeno na mjestu prebivališta, sedmero je imalo kod sebe drogu, 12 ih je prijavljeno za omogućavanje trošenja droga, a dvoje je vrijeđalo policajce.
Osječki gradski vijećnik i jedan od najvećih kritičara policijske represije u Slavoniji, Zdravko Peko, ljutit je zbog ovakvih statistika.
"o je maltretiranje, mobing i represija u svim oblicima. Ono što mene ljuti je to što su policajci najvjerojatnije Osječani, a oni svojim, odnosno našim kaznama pune državni proračun. Kada bi ti novci ostali u Osijeku pa se njima asfaltirale naše ulice, onda još kako-tako", kazao je Peko.
Georg-Davor Lisicin, tajnik udruge Sigurnost u prometu, kaže kako su korijeni nepoštovanja prometnih propisa kod mladih osoba različiti.
"U podosta slučajeva riječ je o nedostatku poznavanja elementarnih prometnih pravila zato što ti mladi vjerojatno nisu bili obuhvaćeni nikakvom edukacijom. Dio problema je i u kućnom odgoju, odnosno ponašanju roditelja u prometu i brizi roditelja da pripreme djecu za samostalno sudjelovanje u prometu što se radi još od malih nogu", rekao je Lisicin i dodao kako je u Hrvatskoj općenito problem, kako među mladima tako i među odraslima, niska razina prometne kulture. Istaknuo je ipak kako samo kažnjavanje nije rješenje problema.
Represija neće dati rezultate
"Pristup policije samo pojačanom represijom, pogotovo na tako mlade osobe, nije dobar i neće dati posebno dobre rezultate na duže staze. Pristup policije trebao bi biti u kombinaciji s preventivnim aktivnostima, naročito edukacijom", naglasio je tajnik udruge Sigurnost u prometu.
Podsjetimo, policija u Osječko-baranjskoj županiji odlučila je strogo kažnjavati prekršaje u prometu, tamo se ispisuje mnogo više kazni nego u ostalim dijelovima zemlje. Javnost to smatra punjenjem državnog proračuna i represijom te upozorava na nesrazmjer broja policijskih kazni u Slavoniji s onim u drugim dijelovima zemlje.