U upravo objavljenom priopćenju Ureda predsjednika Republike Hrvatske najavljeno je da će na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića, koja će se održati 18. veljače 2025. u Uredu predsjednika, hrvatsku himnu izvesti klapa Hrvatske ratne mornarice "Sveti Juraj" te da ta klapa neće izvoditi druge pjesme.
Iz Milanovićevog ureda navode i kako će klapa Trogir izvesti Bodulsku baladu, Sinjska klapa pjesmu Cetina, Chritzel Renae Aceveda Dej mi Bože oči sokolove, a Ansambl LADO fragmente iz Slavonske kraljice te da će to, uz spomenutu himnu, biti sve pjesme koje će se izvoditi na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića.
Prema ranijoj izjavi Marka Bralića iz klape Sveti Juraj, osim izvođenja himne, planiraju, doduše kako su rekli - u neformalnom dijelu programa - izvesti i pjesmu Ako ne znaš šta je bilo, koja je u njihovoj obradi jedna od, kako su kazali, niza domoljubnih pjesama koje izvode. Bralić je također spomenuo da će, između ostalih, izvesti i pjesme poput To je tvoja zemlja, Ratnici svjetla i Zlatne godine.
Pjesma Ako ne znaš šta je bilo koju originalno izvodi Marko Perković Thompson poslala je svojevrsna neslužbena himna hrvatske rukometne reprezentacije. Izvedena je na dočeku reprezentacije u Zagrebu te je nominirana za nagradu Porin u kategoriji Pjesma godine. Ova nominacija izazvala je kontroverze, a Mirela Priselac Remi iz benda Elemental pozvala je na bojkot Porina zbog nominacije ove pjesme.
Podsjetimo, jedan dio javnosti smatra kako Thompson otvoreno promovira ustašku NDH u svojim tekstovima. Thompson je, kako se čuje na snimci koju smo svojedobno objavili, pjevao pjesmu Jasenovac i Gradiška stara koja slavi ustaške koncentracijske logore i zločince poput Maksa Luburića. Thompson u pjesmama koristi i neke reference poput "loša bila '45." (godina) i slično.
Spornom neki smatraju i pjesmu Čavoglave, koja počinje usklikom Za dom spremni, a što je bio službeni pozdrav u NDH, dok će Thompsonovi pobornici kazati kako nije riječ o propagiranju NDH, već o uskliku koji se masovno koristio na početku Domovinskog rata te da je isti dizao moral hrvatskim braniteljima. Visoki prekršajni sud je u lipnju 2020. godine na općoj sjednici odlučio da poklič "Za dom spremni" na početku pjesme Čavoglava nije prekršaj protiv javnog reda i mira.
U nastavku pročitajte cijelo priopćenje Ureda predsjednika.
"Zbog velikog interesa hrvatske javnosti za glazbeni dio programa na svečanosti inauguracije predsjednika Republike Zorana Milanovića, koja će se održati 18. veljače u Uredu predsjednika Republike Hrvatske, objavljujemo cjelovit popis svih izvođača i svih pjesama koje će tom prigodom biti izvedene.
Klapa Trogir izvest će pjesmu 'Bodulska balada', Sinjska klapa pjesmu 'Cetina', Chritzel Renae Aceveda pjesmu 'Dej mi Bože oči sokolove', a Ansambl LADO će izvesti fragmente iz 'Slavonske kraljice'. Klapa HRM-a 'Sveti Juraj' izvest će samo himnu Republike Hrvatske 'Lijepa naša Domovino' kao što je ranije i najavljeno.
Klapa Trogir osnovana je 1964. godine, jedna je od najstarijih i najtrofejnijih dalmatinskih klapa poznata po izvođenju, očuvanju i promicanju dalmatinske klapske pjesme. Danas u klapi pjevaju prvi tenor Ivo Coce, drugi tenori Ivo Oštrić, Marin Buble i Marko Vuletić, baritoni Dragan Županović i Tomislav Labor te basovi Antun Zajc, Jozo Miše i Tomislav Jakus. Umjetnička voditeljica klape je dr. sc. Jelena Buble. Glazbu za 'Bodulsku baladu' napisao je Ivica Bašić, stihove Stjepan Benzon, a glazbeni aranžman Nikola Buble.
Sinjska klapa osnovana je 2024. godine, ali njezini članovi su iskusni i dokazani pjevači koji su ranije bili članovi Klape Sinj. Članovi Sinjske klape dolaze iz srca Dalmatinske zagore. Prvi tenor Sinjske klape Stipe Breko prepoznatljiv je glas klapske a cappella pjesme u Hrvatskoj, a uz njega klapu čine drugi tenori Ivo Breko i Frano Filipović Grčić, baritoni Mario Đidara i Dinko Šarić te basovi Mladen Širinić, Jerko Župić i Dario Sablić. Autor pjesme 'Cetina' je Dražen Žanko.
Chriztel Renae Aceveda učenica je sedmog razreda Osnovne škole Sveti Martin na Muri koja se prije četiri godine doselila s Filipina i svoj novi dom pronašla u Hrvatskoj. Paralelno s osnovnom školom pohađa i Glazbenu školu u Varaždinu gdje se školuje za solo pjevanje u klasi mag. art. Blanke Tkalčić. Pjevanjem se počela baviti izvodeći tradicionalnu hrvatsku glazbu savladavši u rekordnom roku i hrvatski jezik. Svojim glasom i muzikalnošću osvojila je srca publike i glazbenih stručnjaka na natjecanju Supertalent 2023. godine. 'Dej mi Bože oči sokolove' međimurska je narodna pjesma.
Nacionalni profesionalni folklorni ansambl LADO osnovan je 1949. godine i već više od sedam desetljeća njeguje, istražuje i umjetnički oblikuje najljepše primjere hrvatske glazbene i plesne baštine. LADO čini skupina od 38 vrhunskih plesača koji su istodobno i izvrsni pjevači, a prati ih orkestar sastavljen od 14 glazbenika koji sviraju osamdesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata. Umjetnička direktorica ansambla je Zrinka Posavec. LADO će izvesti fragmente iz koreografije 'Slavonske kraljice' autora Zvonimira Ljevakovića", stoji u priopćenju Milanovićevog ureda.