Foto: FAH
ŠEST vlada zemalja regije - BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova - ujedinjene su protiv hrvatske odluke da poveća uvozne naknade za voće i povrće. U Sarajevu, u zgradi Parlamenta BiH, održan je sastanak ministara iz regije. Pozivu bosanskohercegovačkog ministra vanjske trgovine Mirka Šarovića odazvali su se srpski ministar trgovine Rasim Ljajić, crnogorska ministrica ekonomije Dragica Sekulić i makedonski ministar poljoprivrede Ljupčo Nikolovski.
>> ODGOVOR NA BLOKADU Srbija uvela rigorozne kontrole za sve proizvode iz Hrvatske: "Ovo će boljeti"
>> Tolušićev suludi potez nanio je ozbiljnu štetu Hrvatskoj
Hrvatskim pravilnikom propisano je, podsjetimo, uvođenje inspekcijske kontrole i nadzora nad većim brojem vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja, a naknada je povećana čak 22 puta. Tako po novom pravilniku naknada za inspekcijski nadzor iznosi 2.000 kuna dok je ranije iznosila 90 kuna.
Reakcija iz Srbije
Prva reakcija na potez ministra Tolušića stigla je iz Srbije. Srpska carina dobila je zadatak da uz uobičajene fitosanitarne i veterinarske provjere odsad obavlja i laboratorijsku analizu svih hrvatskih proizvoda. Kako takve analize traju i po mjesec dana, jasno je što će se mnogim hrvatskim proizvodima dogoditi. Završit će u smeću. Srpska premijerka najavila je da će ova odluka ostati na snazi sve dok Europska komisija ne suspendira hrvatsku odluku ili dok je ministar Tolušić ne povuče.
Blic.rs napisao je kako je u pitanju "vrlo suptilna kontramjera prema Hrvatima, koja nije u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, a koja će našim susjedima nanijeti nesagledive štete". Carina je, naravno, samo izvršitelj naloga. U pitanju je nedvosmislena poruka Srbije Hrvatskoj.
Ultimatum Hrvatskoj
Uskladiti cijenu s troškovima
Ministri smatraju da cijena inspekcijskog nadzora treba odgovarati stvarnoj cijeni troškova i da treba biti usklađena s prosječnom cijenom koja vrijedi u zemljama regije i EU-a.
Srpski ministar Ljajić istaknuo je da to nije slučaj s novim hrvatskim pravilnikom i potvrdio da će do njegova povlačenja vlada u Beogradu ustrajati na protumjerama.
One neće pogoditi samo izvoznike voća i povrća iz Hrvatske, nego i mlijeka i mesa te mliječnih i mesnih prerađevina, naglasio je Ljajić.
Šarović je bio nešto suzdržaniji kazavši kako BiH zadržava pravo uvođenje protumjera Hrvatskoj, ali se nada da za to neće biti potrebe i da će se naći rješenje.
"Štetu će trpjeti svi proizvođači", kazao je Ljajić ističući kako njegova vlada ne želi trgovinski rat, ali neće odustati od zahtjeva koji su sukladni Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, ali i pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Postupak pred WTO
Srbija, BiH, Crna Gora i Makedonija u pismu su zatražile od Europske komisije da se uključi u rješavanje spora s Hrvatskom, s tim da će Crna Gora i Makedonija kao članice WTO-a pokrenuti i postupke pred tom organizacijom.
Tolušić žali
Hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić u nedjelju je kazao kako je riječ o mjeri koja se odnosi na uvoz iz 168 država, s ciljem da se osigura poštivanje odgovarajućih standarda kvalitete hrane, a ne da se našteti bilo kome, posebice ne susjednim zemljama.
"Očekujem da ćemo sjesti s ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem", kazao je hrvatski ministar poljoprivrede.