Ilustracija: Index
Cisterno kao i 1991. godine
"Mutnoća vode na izvorištima Palate, Duboke Ljute, Zavrelja i Šumeta je unutar dozvoljenih vrijednosti, ali je u dijelovima vodoopskrbne mreže još uvijek povišena pa se zbog potpune sigurnosti potrošača ne preporučuje za piće", današnja je obavijest gradskog Vodovoda uz dodatak da je i mutnoća Omble u opadanju u odnosu na prethodne dane, no još uvijek prelazi maksimalnu dozvoljenu vrijednost, te se ni voda u vodoopskrbnom sustavu Dubrovnika ne preporučuje za piće.
Vode za piće nema ni na dubrovačkim Elafitima, a cisterna dijeli vodu i u susjednoj Općini Župa dubrovačka. Dubrovčani tako svakog dana s nestrpljenjem čekaju obavijesti kako bi bili spremni za dolazak cisterne.
Pred gotovo svake izbore, svaki kandidat za gradonačelnika Dubrovnika, uključujući i aktualnog Vlahušića, obećava kako će građani napokon dobiti pročistač vode te će se izbjeći da pred svaku veliku kišu Grad ostane bez pitke vode.
Nije samo pročistač
U lipnju ove godine napokon je i potpisan ugovor o izgradnji, a pročistač je predstavljen kao "veliki garant sigurnosti". Francuska tvrtka Degremont odabrana je za izgradnju pročistača za vodu na izvorištu Omble koji bi trebao biti stavljen u funkciju do 1. svibnja 2017. godine. Vrijednost izgradnje pročistača je 56 milijuna kuna.
No, kako se otkrilo u posljednje vrijeme, Dubrovniku ne nedostaje samo to, valjat će očistiti tunele i cijevi kojima je odavno istekao vijek trajanja, pucaju često i kanalizacijske cijevi koje u sezoni onečišćuju plaže, a i sam vodovodni sustav grada Dubrovnika često puca. Mnogi su tako uvjereni kako sam pročistač neće riješiti problematiku pitke i čiste vode za Dubrovnik.