Foto: 123RF
UREDBA Europske komisije 813/2013 koja je u primjeni od rujna 2015., više ne dozvoljava prodaju klasičnih turbo-plinskih bojlera u EU-u te se radi energetske učinkovitosti traži ugradnja nove generacije uređaja za grijanje - kondenzacijskih bojlera, no visoki troškovi njihove ugradnje te sanacija dimnjaka problem su za 75.000 korisnika plinskog grijanja, upozoreno je u srijedu na radionici u HGK.
Ogromni troškovi
"Ukupni troškovi zamjene bojlera i sanacije dimnjaka mogli bi sljedećih godina dosegnuti i dvije milijarde kuna", upozorio je Duvančić na radionici o promjeni uređaja za grijanje te mogućnostima zamjene u višestambenim zgradama.
"Uštede uvođenjem kondenzacijskih umjesto novih klasičnih bojlera na godišnjoj razini čine tek tri posto, a posebno su veliki problemi u višestambenim zgradama u kojima je potrebna sanacija postojećih dimnjaka koja se teško provodi zbog jer je potrebno sudjelovanje svih stanara u tom procesu", ističe Duvančić.
Dodaje kako u donošenju Uredbe nije sudjelovala struka te se nije vodilo računa o posebnostima u pojedinim zemljama EU-a te kako su primjerice u Njemačkoj za takvu uredbu propisana i moguća izuzeća, kod vikendica i u slučaju neprimjereno visokih troškova.
Opasnost od trovanja i požara
Na skupu koji je okupio predstavnike svih koji su pogođeni tzv. zabranom ugradnje turbo-bojlera - plinoinstalatera i plinoservisera, dimnjačara, proizvođača plinske opreme i uređaja i operatora plinskih distribucijskih sustava, upozoreno je i kako zbog visokih troškova zamjene plinskih bojlera i sanacije dimnjaka dolazi do ugradnje klasičnih bojlera "na crno" i kupljenih u zemljama izvan EU-a te prelaska građana na kruta goriva na dimnjacima namijenjenih plinskom sustavu, što dovodi do opasnosti od trovanja i požara.
"Kako će se provesti servis uređaja koji je ilegalno postavljen te provesti stručna analiza i izdavanje tehničkih rješenja? Dimnjačari u tom slučaju ne mogu izdavati pozitivna rješenja", istaknuo je Dejan Lončarić iz Grupacije dimnjačara HGK.