Foto: Index, 123rf, Hina
AKO žena i muž nemaju djecu, oni nisu obitelj. Upravo ovo proizlazi iz novog Obiteljskog zakona koji je u srijedu pušten u javnu raspravu.
Neva Tolle, voditeljica Autonomne ženske kuće koja brine o zlostavljanim ženama, za Index je rekla kako još uvijek nije stigla pročitati zakon, no da je njihova odvjetnica već krenula s iščitavanjem te će se skupa očitovati.
"Obitelj koja je izgubila dijete može stati na cestu i samo se derati"
Za komentar na prijedlog novog Obiteljskog zakona zamolili smo Gordanu Buljan Flander, ravnateljicu Poliklinike za zaštitu djece i mladih.
Razgovarali smo i s odvjetnicom Natašom Pečarević, stručnjakinjom za obiteljsko pravo koja je definiciju obitelji nazvala skandaloznom.
"Taj početak je skandalozan. Brine me to jer je definicija obitelji u zakonu suprotna biološkim i normalnim pravilim. Recimo ako baka i dijete po ovom zakonu ne žive zajedno, nisu ni u istom gradu, zar oni nisu obitelj. Dok međunarodne konvencije proširuju pojam obitelji, naš novi zakon koji bi trebao biti u skladu s konvencijama ih sužava. To je potpuno pogrešno. Stari je zakon mijenjan baš iz razloga jer je bio nedorečen i nečitljiv, stvari trebaju biti konkretne, jasne i lako čitljive", zaključila je Pečarević u razgovoru za Index.
Eleonora Katić, odvjetnica koja se također bavi obiteljskim pravom, šokirana je novim zakonom.
"Nazadno gledanje na obitelj"
Razgovarali smo i s Ivanom Milas Klarić, pravobraniteljicom za djecu koja je za Index rekla da je ovo nazadno gledanje na obitelj.
"Iz ove definicije proizlazi da oni ne predviđaju da izvanbračni partneri čine obitelj, zatim isključuju istospolne partnere, kao i bračne partnere bez djece. Ovo je manjkava definicija obitelji, nedostaje puno toga u njoj", zaključila je Milas Klarić.
Razgovarali smo i s Danijelom Drandić iz udruge Roditelji u akciji (RODA) koja je za Index rekla da zakoni ne smiju diskriminirati nijedan oblik obitelji.
"Različite obitelji treba uvažavati, ova jako uska definicija nikome ne ide u prilog. Toliko su različite obitelji danas u Hrvatskoj i zakon treba biti u skladu s tim. Idemo sad u detaljan pregled zakona i opsežno ćemo ga komentirati", rekla je za Index Drandić.
Svi s kojima smo razgovarali rekli su kako još nisu stigli iščitati cijeli zakon budući da je tek jučer pušten u javnu raspravu i sastoji se od 235 stranica teksta...