Proputinovski blok u Europi mogao bi se osnažiti Češkom, NATO-članicom koja je od početka ruske agresije proukrajinski orijentirana.
Češka bi tako mogla proći put od zemlje koja je jasno iskazala da ne vidi problem u tome da Ukrajina gađa Rusiju njezinim oružjem do zemlje koja bi mogla zaokrenuti svoju politiku. Razlog tome je moguća promjena garniture na vlasti.
Kako je donio Politico, Andrej Babiš, bivši češki premijer od 2017. do 2021., sve bolje stoji u anketama. On je svoju stranku okrenuo udesno ponavljajući retoriku svojih kolega Viktora Orbana u Mađarskoj i Roberta Fica u Slovačkoj.
Misli da bi Trumpova pobjeda osigurala mir
Baš kao i Orban, Babiš kaže kako rata ne bi bilo da je Donald Trump predsjednik SAD-a. Smatra da bi Trumpova pobjeda osigurala mir. Kao i Fico, ranije je iskazivao sklonost smanjenju podrške Ukrajini dok se ona opire invaziji Kremlja u punom obimu.
Njegova Akcija nezadovoljnih građana (ANO) u lipnju se pridružila novoj, antimigrantskoj, političkoj grupaciji Patrioti za Europu koja djeluje unutar Europskog parlamenta, koju je pokrenuo mađarski premijer Viktor Orban. Član ove grupacije je i ekstremno desna Austrijska narodna stranka, koja je nedavno pobijedila na izborima u toj srednje europskoj državi.
"Našao je prijatelje među proruskim nacionalistima"
Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky za Politico govori kritički o Babiševoj stranci. "Pokret ANO samo je Orbanova marioneta", rekao je Lipavsky. "Očito su pronašli prijatelje među proruskim nacionalistima i ksenofobima u Europskom parlamentu", dodao je.
No bivši premijer je ostvario uvjerljivu pobjedu u 10 od 13 regija na regionalnim izborima u rujnu. Aktualna vlada premijera Petra Fiale, konzervativca koji podržava Ukrajinu, ima rekordno nisku popularnost od 24 posto, najlošiju od svih čeških vlada od 2013.
Nakon izbora 2017. Babiš je oformio vlast sa socijaldemokratima. U međuvremenu je prihvatio retoriku krajnje desnice, od okrivljavanja EU za visoke cijene energenata do preispitivanja vojne pomoći Ukrajini ili pobune protiv nedokumentirane migracije. Zato je ključno pitanje s kim bi koalirao nakon izbora iduće godine.
"Koalicija Babiša i čeških krajnje desnih stranaka omogućila bi mu da provede ono što smatra prikladnim u vanjskoj i europskoj politici", rekao je Petr Kaniok, direktor Međunarodnog instituta za političke znanosti na Masarykovom sveučilištu u Brnu.
Česi su nedavno spasili Ukrajinu
Uglavnom, postoji mogućnost da na čelo ove članice NATO-a dođe čovjek koji je izjavio da se nada kako Ukrajina nikad neće postati članica NATO-a.
Babiševi eurozastupnici već su se suzdržali od glasanja o neobvezujućoj rezoluciji kojom se traži od država članica da odobre Kijevu korištenje dugometnih projektila protiv ciljeva na ruskom teritoriju, ali i od glasanja o rezoluciji iz srpnja koja se odnosila na potrebu nastavka potpore Ukrajini.
>> Česi su spasili Ukrajinu od katastrofe. Mijenja se taktika, opet se spominje ofenziva
Češkoj tako prijeti veliki zaokret. Podsjetimo, još u ožujku Česi su spasili Ukrajinu od katastrofe kad je češki dužnosnik ministarstva obrane Jan Jireš šokirao izjavom da je njegova vlada pronašla 800.000 komada artiljerije "u zemljama van Zapada",
Koliko toga se mijenja u Europi?
Kolika se toga mijenja u Europi ako Babiš zasjedne na mjesto premijera Češke? Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević nam govori kako opcije poput Babiševe jačaju u gotovo svim europskim državama, ali i da rezultat jačanja ne mora biti preokret politike.
"To znači da jača ona struja koja će biti spremnija na pregovore s Putinom u okolnostima koje su nepovoljne za Ukrajinu. U Europi ta spremnost postaje sve veća jer su očitije posljedice izolacije Europe od Rusije, što, recimo, osjeća Njemačka i njezina autoindustrija zbog nedostupnosti jeftinih ruskih energenata.
Ako rat potraje, promijeni se vlast u Americi i još više troškova obrane padne na leđa Europe, moguće je i da će ove mainstream stranke iz EPP-ovog korpusa biti sklonije pronalaženju rješenja", rekao je.
Mađarska i Slovačka okosnice proputinovskog bloka
Smatra se kako su okosnice proputinovskog bloka Mađarska i Slovačka. Orban već duže njeguje bliskije odnose s Rusijom nego druge države EU. On je rekao i da se ponosi svojim kontaktima s Putinom. Fico je na ruskoj državnoj televiziji rekao da bi volio biti na sljedećem Danu pobjede u Moskvi.
Iako se Aleksandar Vučić trudi održati balans između EU i Rusije, i Srbija se percipira proruski orijentiranom zemljom, prije svega zbog odbijanja da uvede sankcije Rusiji unatoč pritiscima Zapada.
Ovom društvu trebat će pripojiti i Austriju ako vođa krajnje desne Slobodarske stranke Herbert Kickl postane kancelar. Kickl je u više navrata iskazao protivljenje pružanju pomoći Ukrajini, a građani su upravo njemu dali povjerenje na nedavnim izborima.
>>
Kovačević: Nije Putin proizveo AFD
"Jačanje tih stranaka može biti opasno za europsku demokraciju i stanje ljudskih prava. Te su stranke, prema mom mišljenju, proputinovske iz oportunizma, a ne jer bi bile spremne slijediti Putina kao uzor. Iako, ima nešto što ih objedinjuje i približava Putinu - krajnji konzervatizam, isključivost prema strancima i religijski fundamentalizam.
No nije Putin proizveo AFD, Slobodarsku stranku u Austriji ili Wildersa u Nizozemskoj. Proizvele su ih mainstream stranke koje su zanemarivale interese sve većeg dijela ljudi. Ključno je nezadovoljstvo ljudi učincima liberalne demokracije, njih su ti spomenuti lideri mobilizirali na valu antimigrantskih politika i populizma.
Sve to jest opasnost po europsku demokraciju, ali ne mislim da je izvor opasnosti Rusija, nego nezadovoljstvo građana", rekao je Kovačević.
"Čak ih ne bih nazvao proputinovcima, nego im je stalo do obrane interesa svojih zemalja, iako u pojedinim segmentima govore identično kao Putin. Jedan od načina da se ublaži kriza Europe bi bilo intenziviranje razgovora o otvorenim pitanjima u odnosima EU zemalja i nastojanje da se ti problemi riješe, što podrazumijeva uvažavanje ovih srednjoeuropskih zemalja koje su trenutno gubitnice zbog nedostupnosti jeftinih energenata", poručio je Kovačević.