Pet desetljeća od "Hasta la victoria siempre"

"DOKAZALI smo kako mala grupa ljudi koji su odlučni, podržavani od naroda i ne boje se smrti može svladati regularnu vojsku. Nakon svega ima još jedna pouka za našu braću u Latinskoj Americi, koja su ekonomski u istoj agrarnoj kategoriji kao i mi, a to je da moramo izvesti agrarne revolucije, moramo se boriti u poljima i planinama, i odatle dovesti revoluciju u gradove, a ne da je pokušavamo pokrenuti u samim gradovima", tako je revolucionar "comandante" Che Guevara mjesec dana nakon što je 1. siječnja u Santiagu de Cubi Fidel Castro s balkona vijećnice proglasio pobjedu nad vojskom diktatora Fulgencija Batiste, objasnio bit kubanske revolucije.

Napad na Monacadu

Danas se tako u toj zemlji, proslavlja 50 obljetnica revolucije, no ove godine uz bolesnog Fidela, nema veličanstvene proslave kao što su znale biti prije, a navodno je riječ o nepovoljnoj gospodarskoj situaciji u toj zemlji.

Sama revolucija počela je s Fidelom Castrom koji je s trojicom bliskih prijatelja započeo pripremu za oružanu borbu protiv diktatora Fulgencia Batiste 1953. godine. Zajedno s 160 boraca 26. srpnja 1953. godine napao je vojarnu u mjestu Monacada. Međutim taj napad završio je potpunim neuspjehom, a Castro je uhićen i osuđen na 15 godina robije.

Dolazak Chea

Pravi zamah revolucija je dobila kada joj se pridružio Che Guevara u Meksiku gdje je Fidel u međuvremenu osnovao pokret "26. srpnja". Na sjevernoj obali pokrajine Oriente, 2. prosinca 1956. Fidel se zajedno sa svojim bratom Raúlom, Che Guervarom te još devet istomišljenika iskrcao na Kubu, gdje su zajednički gerilski ratovali sve do konačne pobjede 1. siječnja 1959 godine.

Nakon pobjede revolucionara, Che je obavljao državničke funkcije vezane uz gospodarstvo no u isto vrijeme planirao je širenje komunističke revolucije na ostatak Južne Amerike i zemalja trećeg svijeta. Šest godina nakon veličanstvene pobjede napustio je Kubu te  pošao u afrički Kongo gdje je bezuspješno pokušavao dići afričku revoluciju. Nakon potpunog neuspjeha, isto je pokušao i u Boliviji gdje je na koncu uhićen i odmah pogubljen.

Fidel od moderne ljevice do diktatora

Fidel Castro postao je generalni sekretar Komunističke partije Kube i predsjednik Kube. Naime, mjesec i pol dana nakon pobjede 16. veljače Castro je postao kubanski premijer. U početku se činilo kako je Castro moderni ljevičar, no ubrzo se vidjelo kako zapravo zastupa prilično radikalne metode. Počela su smaknuća narodnih neprijatelja te pritvaranja tisuća potencijalnih protivnika. Nacionalizirana je industrija, te je uspostavljena jednostranačka socijalistička država. Njegova vladavina obilježena je neprijateljstvom prema Sjedinjenim Američkim Državama. Početkom ove godine, točnije 24. veljače nacionalna skupština narodne vlasti Republike Kube jednoglasno je izabrala Raula Castra za novog predsjednika Državnog savjeta, odnosno poglavara te karipske države, čime je formalno završen postupak prijenosa vlasti od Fidela Castra na njegovog brata.

Fidel se u posljednje vrijeme rijetko pojavljuje u javnosti.

I.Ć.
Foto: AFP

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.