RS dostavila tužiteljstvu BiH izvješće protiv Gotovine, Rojsa, Ćuka zbog zločina nakon Oluje

CENTAR javne sigurnosti u Banjoj Luci dostavio je Tužiteljstvu BiH izvješće protiv 16 visokopozicioniranih pripadnika HV-a i HVO-a zbog zločina počinjenih u operacijama Maestral i Južni potez u listopadu 1995, izvještava bošnjački Dnevni list.

Izvješće je nadopuna kaznene prijave iz 1996. koja je Višem vojnom tužiteljstvu Banja Luka dostavljena protiv više osoba, između ostaloga i tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana, zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin na području Mrkonjić Grada, S. Kupresa, Ribnika, Jezera i Banje Luke.

Kaznena prijava dostavljena je Haaškom sudu 2002. godine, a on ju je dostavio Tužiteljstvu BiH.

"Dopunjeno izvješće protiv 16 vojnika i visokih časnika HV-a i HVO-a dostavljeno je zbog osnovane sumnje da su za vrijeme oružanog sukoba u našoj zemlji, kršeći pravila međunarodnog prava, zajedno planirali, naredili, pokrenuli i počinili brojne zločine, ubojstva, mučenja i zastrašivanje civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika." - objasnio je glasnogovornik CJS-a Rade Mutić Dnevnom listu.

Kako doznaje Dnevni list, između 16 osoba o kojima se govori u izvješću, nalaze se i generali Ante Gotovina, Ivan Korade, Mile Ćuk, Miljenko Filipović,  Ljubo Ćesić Rojs, Željko Glasnović, Mijo Jelić i Stanko Sopta.

Novoj TV potvrđeno je da je u pripremi izvješće koje bi teretilo još devet ljudi za isto razdoblje i zločine.

General Davor Domazet Lošo prokometirao je događaj za Novu TV rekavši da bi Haag podigao optužnicu da je to smatrao potrebnim. Domazet to smatra još jednim srpskim pritiskom na Hrvate u suradnji s Velikom Britanijom.

"Akcije Maestral i Južni potez bile su nastavak Oluje i konačno rješavanje situacije na području BiH i Hrvatske, te priprema za Daytonski sporazum." - rekao je Domazet.

V.Š.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.