Šef IDS-a: Apsurdno je da Istra nije u jednoj izbornoj jedinici

Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

PREDSJEDNIK IDS-a Dalibor Paus ocijenio je u četvrtak da prijedlog Zakona o izbornim jedinicama nije nikakav iskorak kad je riječ o reprezentativnosti građana u predstavničkim tijelima te da način njegova donošenja savršeno opisuje kako Hrvatska zaostaje u demokratskim standardima.

"Izborni zakon je jedan od temeljnih zakona svakog društva jer se odnosi na ključne odrednice političkog i pravnog sustava. Demokratski minimum je da pri svakoj izmjeni izbornog zakonodavstva sve parlamentarne stranke, bile one dio većine ili opozicije, zajedno sa strukom i zainteresiranom javnošću u otvorenoj raspravi iznađu najbolje zajedničko rješenje", rekao je Paus.

No, dodao je, vladajući su prijedlog donijeli sami, iza zatvorenih vrata, što smatra poražavajućim, a ponajprije zabrinjavajućim jer o promjenama izbornog zakona odlučuje samo jedna stranka.

"Ovo nije u skladu s odlukom Ustavnog suda"

"Jako dobro znamo da u Hrvatskoj postoji ozbiljan deficit između predstavničke vlasti i građana, a takvim jednostranim odlukama taj se deficit može samo povećati. Kad jedna stranka kroji izborne jedinice, to je ozbiljan korak unatrag za našu demokraciju", ustvrdio je predsjednik IDS-a te dodao da je situacija tim gora jer je vladajuća stranka krojila izborne jedinice kalkulirajući s potencijalnim mandatima.

Po njegovoj ocjeni, analizirajući izborne jedinice mnogo je toga apsurdno, pa tako primjerice VIII. izborna jedinica ne obuhvaća više istarski poluotok u cijelosti, nego Matulji sad spadaju u VII. izbornu jedinicu.

"Zakonodavac očito smatra da građani Matulja imaju različite probleme i prioritete od građana Istarske županije i Rijeke, ali iste kao građani Siska i Gorskog kotara, s kojima će sad dijeliti izbornu jedinicu. To ne samo da nema smisla nego nije u skladu s odlukom Ustavnog suda, koji kaže da granice trebaju pratiti što više prirodne i administrativne granice Hrvatske", istaknuo je Dalibor Paus.

"IDS će nakon sljedećih izbora tražiti osnivanje radne skupine"

Umjesto da veza između građana i njihovih zastupnika, kako je rekao, bude puno jača, takvim nebuloznim prijedlozima vladajući dodatno udaljavaju zastupnike od birača. Podsjetio je da je IDS nedavno u saboru predstavio prijedlog izmjena izbornih jedinica za sljedeće izbore kojih bi kao i do sada trebalo biti deset, ali bi se granice mijenjale uz poštovanje administrativnih i teritorijalnih granica općina i kvartova. 

"Naš je prijedlog bio zamišljen kao prijelazno rješenje s obzirom na to da su izbori pred vratima, a vladajući nisu omogućili dovoljno vremena za širu raspravu. Zato će IDS tražiti da se odmah nakon sljedećih parlamentarnih izbora osnuje radna skupina za cjelovitu izmjenu izbornog zakonodavstva, odnosno Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Zastupnički dom Hrvatskog sabora i Zakona o izborima zastupnika u saboru", najavio je Paus.

Dodao je da bi ta skupina trebala uključivati predstavnike parlamentarnih stranaka jer je, kako ističe, o tako važnom pitanju potrebno postići širi konsenzus, a ne samo HDZ-ove radne skupine iz sjene.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.