Ustavni sud doveo je u pitanje razne posebne fondove koje su njemačke vlasti financirale kreditima. Među njima su i subvencije potrošačima za struju i plin. Ali dobra vijest je da veleprodajne cijene energije padaju, piše Deutsche Welle.
Ideja je bila da pomoću državnih subvencija potrošači do proljeća plaćaju relativno podnošljive cijene struje i plina. Ali samo nekoliko dana nakon što je vlada u Berlinu donijela odluku o produljenju tog instrumenta, uslijedila je odluka Ustavnog suda.
Sud je, naime, sredinom studenog, po tužbi koju je pokrenuo zastupnički klub oporbenih demokršćana protiv Fonda za klimu i transformaciju, presudio da je rebalansom budžeta za 2021. prekršena tzv. dužnička kočnica – pravilo uneseno u njemački Ustav kojim se vlada obvezuje da će se zaduživati samo u izvanrednim situacijama.
To znači da se neiskorištena kreditna sredstva iz Fonda za borbu protiv posljedica pandemije koronavirusa nisu smjela prebaciti u klimatski fond. Drugim riječima, otvorila se rupa u budžetu od 60 milijardi eura.
Povećava se PDV na struju i plin
I to nije sve. Postoje sumnje da i tzv. Ekonomski i stabilizacijski fond od 200 milijardi eura, koji se također financira kreditima, nije u skladu s njemačkim Ustavom.
A sredstva iz tog fonda koriste se, između ostalog, za ograničenja cijene struje i plina za potrošače, dakle, za "kočnicu cijene energije". Stvar funkcionira ovako – potrošači plaćaju jednu maksimalnu cijenu, a država ostatak tržišne cijene isplati distributerima struje i plina.
To je bilo posebno značajno otkako u Njemačku više ne stiže jeftin ruski plin. Tržišne cijene su se preko noći drastično povećale.
Ministar financija Christian Lindner sada je, pak, nakon odluke suda, najavio ukidanje kočnice za cijenu energenata od 1. siječnja. Doduše, socijaldemokrati i zeleni – koalicijski partneri Lindnerovih liberala – imaju primjedbi pa odluka još nije definitivna.
Odluka bi značila da će kupci plina i korisnici grijanja iz toplana ponovno morati plaćati punu stopu PDV-a od 19 posto. Ona je privremeno bila snižena na sedam posto zbog energetske krize.
Mrežne naknade za kupce električne energije također će porasti. Mrežna naknada je cijena za korištenje električne mreže i iznosi oko 20 posto cijene struje.
Ali cijene ipak padaju
Dobra vijest je, međutim, da cijene plina i struje za krajnje kupce nastavljaju padati. Veleprodajne cijene su od početka godine gotovo prepolovljene i to sada postupno počinju osjećaju i potrošači.
Polovina lokalnih opskrbljivača strujom i plinom najavila je da će sniziti cijene od Nove godine, objavio je portal Verivox.de, koji uspoređuje cijene različitih ponuđača na tržištu.
Prema toj analizi, od 1. siječnja najavljeno je 430 sniženja cijena u prosjeku za 13 posto. "Za kućanstva od tri osobe s godišnjom potrošnjom od 4000 kilovat-sati to je smanjenje od oko 287 eura godišnje. Takvih kućanstava je u Njemačkoj 16.5 milijuna", navodi stručni portal.
Istovremeno, kako se dodaje, najavljeno je 55 poskupljenja struje od oko pet posto, odnosno prosječno oko 87 eura. To pogađa oko dva milijuna njemačkih kućanstava.
Sveukupno gledano, 19 milijuna kućanstava nalazi se u osnovnim područjima opskrbe sa sniženjima cijena, a 1.9 milijuna kućanstava u područjima gdje se očekuje povećanje cijena plina.
Savjet glasi: pronađite novog opskrbljivača
"Prema našim proračunima", kaže Lundquist Neubauer, energetski stručnjak na portalu Verivox, "potrošači bi se zbog svega toga relativno dobro trebali nositi s ukidanjem kočnice cijene energije."
Bez kočnice, troškovi električne energije u Njemačkoj u prosjeku će porasti za samo jedan euro po kućanstvu godišnje, a za plin u prosjeku 26 eura, kaže Neubauer.
No čak se ni to ne mora dogoditi. "Potrošači koji imaju starije ugovore često plaćaju previše za struju i plin", ukazuje stručnjak i savjetuje prelazak kod drugog ponuđača kako bi se uštedjelo.
Sve u svemu, ako od Nove godine bude ukinuta kočnica cijene energije, to će se u prosjeku teško primijetiti na cijenama struje i plina s obzirom na velika pojeftinjenja.