Svijet čeka potpunu pomrčinu Sunca

ASTRONOMI, ali i svi ostali ljubitelji astronomskih fenomena, diljem svijeta pripremaju se gledati potpunu pomrčinu Sunca koja će se dogoditi u srijedu 29. ožujka.

Potpuna pomrčina Sunca bit će vidljiva iz Nigerije, Nigera, Libije, Turske, Gruzije, Rusije i Kazahstana.

"Potpuna pomrčina Sunca je najveća astronomska predstava." - izjavio je za BBC dr. Robert Massey, jedan od astronoma koji rade u Britanskoj kraljevskoj zvjezdarnici u Greenwichu, dodavši kako se ista nalazi u rangu sa najgledanijim televizijskim programima.

"Dan se pretvara u noć. Najednom, na mjestu sunca pojavi se nešto kao otvaranje cvijeta. Nakon toga vidite Sunčev prsten - vanjsku atmosferu Sunca - kako svijetli iza tamne siluete istoga. To je neopisivo - savršeno lijepo." - dodao je astronom rekavši kako je to toliko poseban događaj da rijetko tko njime ne ostane dirnut.

Pomrčina Sunca će iz Hrvatske biti vidljiva kao djelomična, oko 60 posto slike Sunca bit će prekrivena sjenom Mjeseca, dok će, najbliže nama, linija potpune pomrčine prelaziti  preko Turske.

Prvi kontakt sjene Mjeseca sa Suncem dogodit će se u 11 sati i 34 min, a maksimum pomrčine u 12 sati i 45 min.

Do potpune pomrčine Sunca dolazi kada sjena Mjesec, gledano sa Zemlje, u potpunosti prekrije sliku Sunca.

Gledatelje pomrčine upozorava se da ne gledaju izravno u Sunce.

Potpuna pomrčina Sunca moći će se vidjeti i iz zapadne i sjeverne Afrike, Turske te središnje Azije. Početi će tijekom zore u Brazilu, prelazeći preko Atlantika tijekom jutra, Sahare tijekom podneva, Turske tijekom popodneva, dok će kraj ugledati u sumrak u središnjoj Aziji.

Libija je, prema trenutnim podacima, zemlja u koju hrle mnogi amaterski i profesionalni astronomi, jer će tamo pomrčina biti vidljiva čitavih sedam minuta.

U isto vrijeme, u sjevernoj se Africi odobravaju na tisuće turističkih viza, koje je inače teško dobiti.

Na desetke tisuća turista očekuje se na turskoj mediteranskoj obali. Astronomi iz američke svemirske agencije NASA-e te Britanskog kraljevskog instituta astronomije gledati će pomrčinu iz rimskog amfiteatra u Turskoj.

"Pomrčine su tako rijetki i spektakularni događaji da su ljudi spremni prijeći velike udaljenosti kako bi im nazočili." - izjavio je dr. Massey potkrijepivši svoju tvrdnju činjenicom da zna za jednu britansku agenciju koja je sama rezervirala mjesta za 1,200 osoba.

O rijekosti ovakvih spektakularnih događaja poput pomrčine Sunca govori i podatak da će slijedeća potpuna pomrčina Sunca uslijediti 1. kolovoza 2008. godine, a vidljiva će biti u Sjevernoj Americi, Europi i Aziji, pri čemu će "njezin put potpunog zamračenja" obuhvatiti Grenland, Sibir, Mongoliju i Kinu.

Posljednji je puta iz naših krajeva djelomična pomrčina Sunca bila vidljiva 11. kolovoza 1999.

Sljedeća slična pomrčina Sunca, vidljiva iz naših krajeva, bit će 2011. godine.

Znanstvenici upozoravaju kako izravno gledanje, čak i kada se radi o djelomičnoj pomrčini Sunca, može oštetiti vid, čak izazvati i sljepoću, osobito kod djece.

Stoga se gledateljima preporuča zaštitna oprema, poput naočala sa zaštitnim filtrom.

Proteklih 25 godina dogodilo se ukupno 16 potpunih pomrčina Sunca, u prosjeku svakih 18 mjeseci.

Posljednja se potpuna pomrčina Sunca dogodila 23. studenog 2003., no vidljiva je bila samo sa područja Antarktika.

B.S.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.