U Hrvatskoj stanuju sve 33 vrste europskih šišmiša

NAJNOVIJIM istraživanjem, kojim su na Velebitu nakon 68 godina ponovno pronašli dvije vrste rijetkih šišmiša, hrvatski su znanstvenici potvrdili da se u Hrvatskoj mogu naći sve europske vrste toga vrlo ugroženog sisavca.

Sustavnim istraživanjem šišmiša utvrđene su vrste tipične za hladnija i sjevernija staništa: dvobojni šišmiš (Vespertilio murinus) i sjeverni noćnjak (Eptesicus nilssonii), pišu u najnovijem broju časopisa "Natura Croatica" Igor Pavlinić i Nikola Tvrtković.

To su prvi podaci o tim vrstama u Hrvatskoj nakon nalaza prije 130 odnosno 68 godina, a odnose se samo na mužjake iz doba seobe (u kolovozu i rujnu). No stručnjaci vjeruju da te vrste šišmiša također zimuju u dinaridskom krasu, tj. stanuju u Hrvatskoj cijeli životni vijek.

Šišmiši su u istraživanju uhvaćeni mrežama u miješanim šumama smreke, jele i bukve na Velikom Lubenovcu i Apatišanu u tri noći u početku kolovoza prošle godine. Zajedno s njima uhvaćeno je 36 primjeraka među kojima je 14 različitih vrsta "netopira".

Time je u Hrvatskoj potvrđena velika raznovrsnost šišmiša: mogu se naći sve 33 vrste koje stanuju u Europi, kažu autori teksta. U svijetu je poznato više od tisuću vrsta šišmiša.

Narod je ispleo mnogo predaja o krvoločnosti tih neopasnih i vrlo korisnih, samo četiri centimetra dugih životinjica.

Sve vrste šišmiša su ugrožene i zaštićene zakonom. Gotovo nemaju prirodnog neprijatelja te su važni za ekološku ravnotežu jer reguliraju broj kukaca kojima se hrane.

Samo se tri vrste šišmiša u Južnoj Americi hrane krvlju stoke, kaže Danijela Hamidović iz Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, koja je u svijetu nagrađivana za uspjehe u proučavanju i zaštiti šišmiša.

"Pol-miša-pol-tića", kako ih u Istri zovu, danju se skrivaju na tamna mjesta, viseći o stropu naglavačke, a noću napuštaju skrovišta u potrazi za hranom. Nemaju organ vida, nego se služe vrlo usavršenim "radarskim" sklopom. Ispuštaju ultrazvuke koje u povratku može "razumjeti" samo jedinka koja ih je odaslala.

Šišmiše najviše ugrožava onečišćenje okoliša i uništavanje prirodnih staništa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.