Ukrajinci upali u drugu rusku regiju, traju žestoke borbe. Putin sprema novu ofenzivu

Foto: EPA

Ukrajinske snage odgovorile su na ruske pokušaje da ih istisnu s jednog dijela ruskog teritorija pokretanjem žestokih napada na drugo pogranično područje, koristeći dronove, topništvo i pješaštvo.

Prema riječima guvernera regije Vjačeslava Gladkova, više od 20 sela u ruskoj Belgorodskoj oblasti – duž 150 kilometara granice s Ukrajinom – našlo se pod paljbom. Ukrajinska vojska zasad nije službeno potvrdila ovu operaciju.

Čini se da je riječ o odgovoru na nedavne gubitke koje je Ukrajina pretrpjela u susjednoj ruskoj regiji Kursk, gdje su prošlog kolovoza osvojili više od tisuću četvornih kilometara. No posljednjih tjedana nova ruska ofenziva, potpomognuta sjevernokorejskim postrojbama, potisnula je Ukrajince natrag prema granici.

Obje strane nastoje ostvariti vojne prednosti duž bojišnice duge tisuću kilometara, kako vremenski uvjeti postaju povoljniji – dok administracija Donalda Trumpa poziva na prekid vatre.

U subotnjem večernjem obraćanju ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zatražio je hitan i odlučan odgovor Sjedinjenih Država, navodeći zračne napade na Dnjepar, Krivi Rih i druge gradove i naselja. "Očekujemo snažan odgovor – i radimo na tome", poručio je, opisujući 172 napada dronovima na civilnu infrastrukturu u petak navečer. "Potrebna je snažna reakcija – posebno od SAD-a, Europe i svih koji se zalažu za diplomaciju. Rusiju treba prisiliti na mir – pritisak je jedini način", poručio je.

Ukrajina u defenzivi

Nije jasno je li cilj ukrajinskih napada u Belgorodu zauzimanje i zadržavanje teritorija ili se radi o pokušaju rasterećenja vlastitih snaga u Kursku i susjednoj ukrajinskoj regiji Sumi, kako bi prisilili Rusiju na preraspodjelu trupa.

Ukrajinski glavni zapovjednik Oleksandar Sirski izjavio je u četvrtak da ruske snage pokušavaju prodore prema Sumi, dok je rusko ministarstvo obrane u subotu objavilo da su zauzeli jedno manje naselje u toj regiji. Ukrajinski prodor u Belgorod zasad se čini znatno skromnijim u usporedbi s prošlogodišnjom ofenzivom na Kursk. Prema ruskim izvorima, napadi su započeli prije gotovo dva tjedna s nekoliko prekograničnih upada.

Razmjer ukrajinskog uspjeha u Belgorodu ostaje nejasan. Neslužbeni ruski izvori govore o ukrajinskoj prisutnosti nekoliko kilometara unutar ruskog teritorija. Jedan ruski vojni bloger izvijestio je u subotu da su Ukrajinci uspjeli uspostaviti uporište u selu Popovka te da se tamo i dalje vode žestoke borbe. Početkom tjedna u istom je području poginula i ruska televizijska novinarka Ana Prokofjeva.

Na drugim dijelovima bojišta, ukrajinske snage nalaze se pod znatnim pritiskom. Na istoku zemlje, ruske trupe intenzivirale su napade u području Pokrovska u Donjeckoj oblasti – riječ je o najjačem intenzitetu borbi ove godine, navodi neslužbeni ukrajinski vojni blog Deep State. Ipak, blog napominje kako je stopa teritorijalnih gubitaka Ukrajine smanjena u odnosu na siječanj.

Na jugu, u Zaporižji, situacija za Ukrajince se dodatno pogoršava. Glasnogovornik ukrajinskih snaga u toj regiji, Vladislav Vološin izjavio je u petak da se broj ruskih napada malim pješačkim skupinama znatno povećao.

Snimke s terena potvrđuju da su ruske snage napredovale u grad Ščerbaki, koji je u subotu rusko ministarstvo obrane i službeno proglasilo osvojenim. Jedan ruski bloger opisao je borbe u tom području kao izrazito žestoke.

Ukrajinski vojni komentatori priznaju da su ruske snage ostvarile određene dobitke u tom području, koje je strateški važno zbog blizine glavne prometnice, ali napominju kako pritom trpe velike gubitke.

Prema procjenama ukrajinskog vojnog analitičara Kostjantina Mašoveca, Rusija je u toj regiji rasporedila do 70.000 vojnika, uz stotine tenkova i topova. Kremlj trenutačno kontrolira oko tri četvrtine regije Zaporižje i jednostrano je proglasio njezinu potpunu aneksiju.

Slabi izgledi za prekid vatre

Pregovori o ograničenim primirjima, koji se uz posredovanje SAD-a vode uz određenu medijsku pažnju, zasad ne donose rezultate. Moskva je iznijela niz uvjeta za prekid vatre na Crnom moru koji su neprihvatljivi i Ukrajini i europskim saveznicima.

I Kijev i Moskva međusobno se optužuju za napade na energetske objekte, unatoč dogovoru postignutom ranije ovog mjeseca o njihovom obustavljanju. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je u petak kako "Rusija zadržava pravo da ne poštuje moratorij na napade na energetski sektor, s obzirom na to da ga Kijev stalno krši."

Jedan od ruskih pregovarača, Grigorij Karasin izjavio je u petak da ne očekuje sveobuhvatan dogovor o prekidu vatre prije kraja godine. Rekao je da razgovori u Rijadu "nisu donijeli nikakav radikalan pomak" te da "bi bilo naivno očekivati proboj". U najboljem slučaju, dodao je, određeni napredak mogao bi se dogoditi krajem godine.

Predsjednik Zelenski tvrdi kako Rusija priprema višestruku ofenzivu u narednim tjednima kako bi učvrstila teritorijalne dobitke prije mogućih daljnjih pregovora.

"Odugovlače pregovore i pokušavaju uvući SAD u beskonačne, besplodne rasprave o lažnim ‘uvjetima’, sve kako bi kupili vrijeme i pokušali osvojiti još teritorija", rekao je Zelenski u četvrtak tijekom posjeta Parizu. "Putin želi pregovarati iz pozicije moći."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.