GRADSKA uprava Subotice je priopćila da je prostor za rad zaklade osuđenog ratnog zločinca Dragana Vasiljkovića odobren u skladu sa zakonom, čime je reagirala na kritike Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), Mađarskog pokreta (MP) i Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV).
Zaklada Kapetana Dragana dobila prostor kao humanitarna organizacija
Ured Zaklade Kapetana Dragana otvoren je u središtu Subotice s ciljem da se "pomogne Srbima koji su nepravedno osuđeni i služe zatvorske kazne u zemljama regije", napose u Hrvatskoj.
Dragan Vasiljković, poznat kao Kapetan Dragan, u Hrvatskoj je na osuđen na 13.5 godina zatvora zbog ratnih zločina u Kninu i Glini tijekom Domovinskog rata. Prošle je godine pušten iz lepoglavskog zatvora nakon odslužene kazne. Nedugo poslije povratka u Srbiju politički se aktivirao.
Subotičke vlasti kažu da je Vasiljkovićeva zaklada registrirana kao humanitarna organizacija i da su imali pravo izdati joj prostor neposrednom pogodbom.
Prvi je na to reagirao predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov.
Predstavnik Hrvata: Je li onima koji su osuđeni za ratne zločine dopušteno javno djelovati?
"Ured Dragana Vasiljkovića u centru Subotice! Je li onima koji su osuđeni za ratne zločine dopušteno javno djelovati?" objavio je Žigmanov na Twitteru.
"Registriramo rast aktivnosti osuđenih za ratne zločine, relativizaciju njihovih kazni, rehabilitaciju u javnosti i utjecaj na kreiranje javnog mnijenja! Zbog tih procesa, koji su snažni i ne nailaze na osudu vladajućih struktura, nedavno je reagirala i Europska komisija i SAD", naveo je čelnik DSHV-a.
Osudi takve odluke Gradske uprave u Subotici pridružili su se MP i LSV.
"Nemojmo imati iluziju. U Subotici se ovaj ured nije mogao otvoriti bez odobrenja Srpske napredne stranke"
"Nemojmo imati iluziju. U Subotici se ovaj ured nije mogao otvoriti bez odobrenja Srpske napredne stranke (SNS). Ovo je poruka Hrvatima, ali i Mađarima – ovo je Srbija, bolje da znaju gdje im je mjesto", navedeno je u njihovu priopćenju za javnost.
MP je optužio i Savez vojvođanskih Mađara (SVM), koji je dio koalicijske vlasti u Subotici, da svom partneru SNS-u "asistira u ovoj nacionalističkoj reviziji".
LSV je zatražio da lokalne vlasti u Subotici u najkraćem mogućem roku isele Vasiljkovićevu zakladu.
"LSV smatra nedopustivim da osuđeni ratni zločinci nesmetano djeluju u javnom prostoru Srbije, Vojvodine i grada Subotice. Multinacionalni karakter Subotice i tradicija zajedničkog života se na ovaj način drastično narušavaju", navedeno je u priopćenju gradskog vijećnika LSV-a Roberta Damjanovića Čokića.