Helikopter kineske mornarice proletio je na samo tri metra od filipinskog patrolnog zrakoplova u spornom području Južnog kineskog mora, natjeravši filipinskog pilota da ga upozori preko radija: "Letite preblizu, ponašate se opasno."
Kineski helikopter pokušavao je izbaciti turboelisni zrakoplov Cessnu Caravan, koji pripada filipinskom Uredu za ribarstvo i vodene resurse, iz onoga za što Kina tvrdi da je njezin zračni prostor iznad vrlo sporne pličine Scarborough kod sjeverozapadnih Filipina.
Novinar Associated Pressa i drugi strani novinari u zrakoplovu svjedočili su napetoj situaciji. Filipinski zrakoplov je nastavljao svoju patrolu na niskim visinama oko Scarborougha dok je helikopter kineske mornarice lebdio blizu njega po oblačnom vremenu.
"Letite preblizu, ponašate se opasno te ugrožavate živote naše posade i putnika. Držite se podalje i udaljite svoj zrakoplov od nas, kršite sigurnosne standarde koje su postavili FAA i ICAO", poručio je u jednom trenutku filipinski pilot helikopteru kineske mornarice preko radija.
Pilot je mislio na standardnu udaljenost između zrakoplova koju zahtijevaju Savezna uprava za zrakoplovstvo SAD-a i Organizacija međunarodnog civilnog zrakoplovstva za sprječavanje zračnih katastrofa. Nije bilo znakova da je filipinski zrakoplov morao promijeniti planiranu putanju i visinu kako bi izbjegao sudar.
Filipinska obalna straža i Ured za ribarstvo naveli su u priopćenju da ostaju "predani potvrđivanju suvereniteta, suverenih prava i pomorske jurisdikcije u Zapadnom filipinskom moru, unatoč agresivnim i eskalirajućim akcijama Kine". Referirali su se na filipinski naziv za dio vode u Južnom kineskom moru bliže zapadnoj obali Filipina.
Kineska vojska, nazivajući pličinu kineskim imenom, poručila je da je zrakoplov "ilegalno ušao u zračni prostor kineskog otoka Huangyana bez dopuštenja kineske vlade". "Zapovjedništvo kineskog južnog ratišta organiziralo je mornaričke i zračne snage da prate i upozore zrakoplov da ode", kazao je pukovnik Tian Junli, glasnogovornik zapovjedništva.
Ovo je najnoviji incident u desetljećima dugom teritorijalnom sporu na jednoj od najprometnijih svjetskih trgovačkih ruta. Filipini su 2013. svoje sporove s Kinom iznijeli na međunarodnu arbitražu. Odlukom arbitražnog vijeća koje podupiru Ujedinjeni narodi iz 2016. poništeno je veliko potraživanje Kine u Južnom kineskom moru temeljeno na Konvenciji o pravu mora.
Kina, potpisnica UNCLOS-a poput Filipina, odbila je sudjelovati u arbitraži, odbacila njezin ishod i nastavlja joj prkositi. Filipini jačaju savezništva sa Sjedinjenim Državama, Japanom, Australijom, Francuskom, Kanadom, Europskom unijom i drugim zapadnim zemljama kako bi osnažili svoju vanjsku obranu.
Sjedinjene Države kažu da su obvezne braniti Filipine, svog najstarijeg ugovornog saveznika u Aziji, ako filipinske snage, brodovi i zrakoplovi budu izloženi oružanom napadu, uključujući Južno kinesko more. Kina je upozorila SAD i njegove saveznike da se ne miješaju u ono što nazivaju azijskim sporom.