Romanopisac Alain RobbeGrillet (81), začetnik i teoretičar "novog romana", izabran je za člana Francuske akademije, objavila je u petak najuglednija francuska kulturna institucija. L
Alain Robbe-Grillet dolazi na upražnjeno mjesto Mauricea Rheimsa, preminula u ožujku 2003.
Prethodni odabir proveden je u prosincu kad je bivši predsjednik Valery Giscard d'Estaing zauzeo mjesto Leopolda Sedara Senghora.
S odabirom Alaina Robbe-Grilleta, akademija sad broji 38 "besmrtnih". Preostaje popunjavanje mjesta dominikanskog pastora Ambroise-Marie Carrea, preminula u siječnju, kako bi se popunila institucija koju je?1635. osnovao Richelieu, ministar Luja XIII., koja broji 40 "besmrtnika".
Godine 1953. Alain Robbe-Grillet, mladi inženjer agronomije rođen u Brestu 1922., objavljuje prvi roman "Gume". Dvije godine kasnije, drugi roman "Voajer" dobija nagradu kritike.
Usporedo Alain Robbe-Grillet je vrlo aktivan u književnim raspravama. Ta mu aktivnost omogućava da odigra suštinsku ulogu u rođenju skupine koja će biti poznata pod imenom "novi roman".
Godine 1957. u izdanju Minuita i uredništvu Jeromea Lindona istodobno izlaze: "Svršetak igre" Samuela Becketta, "Ljubomora" Robbe-Grilleta, "Vjetar" Claudea Simona, "Tropizmi" Nathalie Sarraute te "Izmijenjena odluka" Michela Butora. U listu Le Monde kritičar Emile Henriot koristi prvi put izraz "novi roman".
Zajedničko im je razbijanje temelja tradicionalnog pripovijedanja: predočavanja stvarnosti, vremenske dimenzije, radnje zasnovane na zapletu, psihološke studije likova, čak i njegova integriteta.
Eksperiment razdvaja inteligenciju na one koji smatraju da pokret vadi roman iz okvira koji su ga sputavali i ostale koji ga optužuju da "ubija" roman.
"Brzo sam postao poznat, ali kasno čitan", kazao je romanopisac koji je napisao djela "U labirintu" (1959.), "Za novi roman" (1963.), "Lijepa zatočenica" (1976.), "Djinn" (1981.), "Angelique ili začaranost" (1988.) i "Corinthovi posljednji dani" (1994.).
Vrlo prisutan u medijima, 2001. godine, kad mu izlazi najnoviji roman "La reprise", odgovara na pitanje o Francuskoj akademiji: "Ne vjerujem da bi me jako radovalo postati članom. To i nije tako velika čast s obzirom na broj ljudi koji su njezini članovi, a čijih se imena ne bismo mogli sjetiti".
(Hina) xbnš ybnš