AKO SE uskoro ne osmisle i ostvare odlučne mjere za zaštitu Jadrana, izvjesno je da će se on brzo i nepovratno promijeniti te značajno izgubiti atraktivnost i gospodarski potencijal, priopćeno je danas nakon znanstveno-stručnog skupa o zaštiti Jadrana, koji je održan ovog tjedna na Krku.
Stručni skup Mediteranski akcijski dan 2021., s temom "Pismenost (poznavanje i razumijevanje) funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora", u organizaciji zadarskog Sveučilišta i udruga Eko Kvarner, održan je od 9. do 11. rujna na otoku Krku.
Jedna od osnovnih teza sa skupa je da, unatoč višestoljetnim istraživanjima, još uvijek dovoljno ne razumijemo funkcioniranje Jadrana, pogotovo nekih njegovih jako ugroženih staništa, ističe se u priopćenju udruge Eko Kvarner.
"Jadran je sve ugroženiji"
"Jadran je sve ugroženiji, ponajprije od klimatskih promjena i sve brojnijih invazivnih vrsta, koje se nekontrolirano šire, s jako uočljivim štetama u ribarstvu i turizmu (rebraši), na što još uvijek nemamo ni učinkovite odgovore ni akcijske planove za sprečavanje ili barem umanjenje štete."
Devastacija Jadrana pojačava se i s kopna, sve češćim nekontroliranim nasipavanjem obalne crte s posve neodgovarajućim materijalima, pa i s građevinskim otpadom, navodi se u priopćenju.
Iz primjera pomora plemenitih periski razvidno je da postoji velika motivacija građana za uključivanje u aktivnu zaštitu Jadrana, ali da je vidljiva i nesposobnost državnih struktura da na vrijeme uoče i reagiraju na ugrozu.
Zaključci skupa, na kojem je sudjelovalo 20-ak hrvatskih znanstvenika, bit će poslani na sve relevantne političke i stručne adrese i predstavljeni javnosti, naveli su iz Eko Kvarnera.