VEĆINA nas misli da je hodanje bosih nogu zdravo. Ipak, prema mišljenju stručnjaka, to može učiniti više štete nego koristi. Cheery piše kakve rizike nosi bosonogo hodanje.
Kad osoba hoda bosa, stopala nemaju odgovarajuću potporu. To može utjecati na naš hod i držanje. Povećava se opterećenje stopala i kralježnice. Zato posljedica bosonogog hodanja mogu biti bolovi u gležnjevima, koljenima i leđima, ponekad i nelagoda u ramenima i vratu.
Bosonogo hodanje mijenja raspodjelu tjelesne težine i pritiska na mišiće stopala koji se pretjerano napinju kako bi održali ravnotežu. Budući da pete dodiruju tlo, tetive koje ih povezuju s nogama postupno se istežu. To može dovesti do akutne ili kronične upale Ahilove tetive.
Ako stopala nisu zaštićena, koža će brže gubiti vlažnost i postati suha. Osim toga, pete mogu ispucati. Kako biste spriječili ove posljedice, trebate piti puno tekućine i temeljito hidratizirati kožu proizvodima za njegu kože, osobito na problematičnim područjima.
Dok hodate bosi, stopala su zaštićena samo tankim slojem masnoće. Redovito hodanje po tvrdim površinama uklanja masnu podlogu, a kao rezultat toga može se javiti bol u donjem dijelu petne kosti.
Pravilna obuća omogućuje vam bolje prianjanje na glatkim i skliskim površinama. Zato ne treba nemarno hodati po pločicama oko bazena ili u javnim tuševima. Ne samo da možete dobiti gljivičnu infekciju nego to također povećava rizik od pada.
Studija je pokazala da redovito bosonogo hodanje može učiniti vaša stopala širima. Ali to se može dogoditi samo ako ne nosite cipele dulje vrijeme. Ako to radite samo povremeno, to neće utjecati na oblik vaših stopala.
Hodanje bosih nogu po zelenoj travi ili po plaži nije uvijek sigurno jer se ondje mogu naći paraziti. Primjerice, u pijesku na plaži, gdje je okolina topla i vlažna, mogu se nastaniti valjkaste gliste.
Naša stopala imaju žlijezde znojnice. Ako po toplom vremenu izbjegavate nošenje čarapa koje upijaju znoj, stopala će vam stalno biti mokra, a to može izazvati iritaciju kože ili dovesti do razvoja gljivica.