Simptomi se javljaju brzo i naglo - osjećate stezanje u prsima, otkucaji srca vam ubrzavaju i počinjete se znojiti... To je alarmantan scenarij i vaš um žuri da shvati što se događa. Je li moguće da imate srčani udar? Ili je to samo napadaj panike? Često može biti vrlo teško uočiti razliku (pogotovo ako niste dotad imali ni jedno ni drugo) što samo dodatno povećava zbunjenost i stres.
S obzirom na to da su obje spomenute pojave itekako ozbiljne, važno je prepoznati koju od njih doživljavate kako biste mogli dobiti odgovarajuće liječenje. Kardiologinja Mistyann-Blue Miller zato je objasnila što ova dva zdravstvena stanja imaju zajedničko i po čemu se zapravo razlikuju.
Koji su simptomi infarkta ili srčanog udara?
Infarkt ili srčani udar javlja se kada dio vašeg srca ne dobije dovoljno krvi. To se obično događa jer je arterija koja krvlju opskrbljuje srce blokirana. Uobičajeni simptomi srčanog udara uključuju bolove ili pritisak u prsima, ubrzani rad srca, osjećaj vrtoglavice ili nesvjestice, pojačano znojenje, bolove ili nelagodu u gornjem dijelu tijela kao što su čeljust, vrat, ruke, ramena ili leđa, kratkoća daha, mučnina ili povraćanje.
Srčani udar može biti opasan po život, stoga nemojte čekati da vidite hoće li simptomi nestati sami od sebe, već odmah potražite liječničku pomoć.
Koji su simptomi napadaja panike?
Napadaj panike je iznenadni napadaj ogromnog straha ili tjeskobe kod čovjeka, najčešće uzrokovan nekom traumom ili neugodnim događajem. Iako napadaji panike sami po sebi nisu opasni po život, itekako ometaju kvalitetu života i psihičko blagostanje. Ljudi koji imaju redovite ili česte napadaje panike mogu imati panični poremećaj, određenu vrstu anksioznog poremećaja. Ali izolirani napad panike može se dogoditi svakome, čak i bez dijagnoze paničnog poremećaja, donosi Cleveland Klinika.
Simptomi napadaja panike uključuju iznenadni osjećaj jake tjeskobe i straha, bolove u prsima, poteškoće s disanjem, lupanje srca, znojenje, drhtavicu, slabost, vrtoglavicu, bolove u želucu ili mučninu.
Glavna razlika između napadaja panike i srčanog udara
Simptomi ova dva zdravstvena stanja mogu biti alarmantno slični. Stoga dr. Miller govori o glavnim razlikama kako biste ih mogli razlikovati, a to su mjesto boli, vrsta boli i okidači.
Kako objašnjava kardiologinja, iako se u oba slučaja javlja nelagoda u prsima, kada je u pitanju srčani udar, ta bol se širi i na ostala područja kao što je ruka, vilica ili vrat. S druge strane, Miller tvrdi da će bolovi vjerojatno ostati na području prsa ako je riječ samo o napadaju panike.
Isto tako, u slučaju infarkta javlja se osjećaj jakog pritiska u prsima i može doći do osjećaja koji nalikuje refluksu. Napadaj panike često uzrokuje osjećaj probadanja, što nije slučaj kod srčanog udara. Javlja se i nelagoda u prsima koju je teško opisati, uz ubrzanje rada srca. I kao posljednju, ali jednako važnu razliku Miller ističe okidače. Kako objašnjava, srčani se udar najčešće događa nakon fizičkog naprezanja ili umora, što nije slučaj kod napadaja panike.