LJETA su vruća i sparna, a uz obilje planiranih aktivnosti i više zabave na otvorenom, važno je ostati hidriran. Ako ne pijete dovoljno tekućine, možete dehidrirati, a čak i blaga dehidracija može uzrokovati ekstremni nedostatak energije i iscrpljenost.
Tijelo se sastoji od oko 50 do 70 posto vode. Svaki organ, stanica i tkivo u tijelo zahtijevaju vodu jer ona štiti tkiva, pomaže u održavanju normalne tjelesne temperature i podmazuje zglobove. Također, pomaže tijelu riješiti se otpada kada se znojimo, mokrimo i praznimo crijeva.
Prema Nacionalnoj akademiji znanosti, inženjerstva i medicine SAD-a, ženama u danu treba 11.5 šalica vode, a muškarcima 15.5. Ako pijete više od toga, dovodite se u opasnost. Dr. Mike Bohl za Eat This podijelio je opasne nuspojave pijenja previše vode.
Ako pijete više vode od preporučene dnevne doze, izlažete se riziku od hiponatremije, poznate i kao trovanje vodom. Pretjerivanje s vodom može naškoditi bubrezima, odnosno otežati im izbacivanje viška vode.
"Kada popijete više vode, ona se prvo apsorbira u krvotok, a zatim bubrezi filtriraju taj višak i uklanjaju ga iz tijela kao urin. Za tipičnu zdravu odraslu osobu, bubrezi mogu ukloniti do oko litru vode na sat. To znači da pijenje više od litre vode u satu dulje od nekoliko sati dovodi čovjeka u opasnost od toga da ima previše vode u tijelu, kao i nekih nuspojava", pojašnjava dr. Bohl.
Simptomi hiponatremije uključuju povraćanje, mučninu, osjećaj zbunjenosti, zaboravnost i glavobolje, navodi Insider. Ako ne reagirate odmah, mogu se javiti halucinacije, napadaji, nerazgovijetni govor, osjećaj slabosti, grčenje mišića, otežano funkcioniranje mozga, čak i koma.
Prema dr. Bohlu, intoksikacija vodom vjerojatnije će se dogoditi pojedincima koji se bave ekstremnim fitnessom i piju puno vode umjesto da konzumiraju elektrolite. Također, opasnost vreba osobe koje sudjeluju u natjecanjima u ispijanju vode i one s mentalnim teškoćama zbog kojih svjesno ili nesvjesno piju previše vode.